UU-pöytätennikselle menestystä Porissa ja Turussa

0
Turun Poolikisojen M-2000-luokan mitalistit vasemmalta oikealta Hadis Bajraktari (PT 75), Pekka Karhunen (UU), Rami Laaksonen (UU) ja Olli Koli PT Espoo.

Porin Satakunta Open- ja Turun Poolikisoista tuli UU:n pelaajille yhteensä kuusi mitalisijaa. Porin kisat pelattiin lokakuussa ja Turun kisat viime lauantaina.

Porin kisoissa Riku Andersson voitti oman poolinsa niin M-2100- kuin MK-luokassakin. Semifinaaliottelussa tuli niukka häviö KoKun (Kotirannan Kunto) Aleksi Ikolalle viidennessä erässä ja tuloksena kolmas sija. MK-luokassa Riku voitti semifinaalissa PT 75:n Anni Heijalan niin ikään viidennessä erässä. Finaalissa Mika Rauvola oli kuitenkin selvästi parempi erin 3–0 ja Rikulle toinen sija.

Turun Poolikisoissa Pekka Karhunen oli M-2000-luokassa voittamaton ilman erämenetyksiä. Semifinaalissa oli vastassa seurakaveri Rami Laaksonen . Pekalle 3–0.-voitto. Finaalissa Pekka voitti myös ottelunsa 3–0 ja Ramille siis kolmas sija.

MK-luokassa Rami tuli toiseksi. Viiden pelaajan pooli pelattiin ilman jatko-otteluita. Ramin voitto PT Espoon Olli Kolista 3–1 nosti sijoituksen toiseksi. Syyskuussa Tampereen kisoissa Olli oli pyörittänyt Ramista 3–0-voiton.

M-1000-luokassa Veljko ”Veli” Kostic otti taas kolmannen sijan Tampereen kisojen tapaan. Finaalipaikkakin oli lähellä, semifinaaliottelussa kuitenkin TuPyn (Turun Pyrkivä) Toru Ando oli parempi erin 3–2.