Oma tilanne voi aiheuttaa suurta häpeää ja taustalla on usein traumaattisia kokemuksia. Kodittomat naiset ovat monesti äitejä, joiden lapset on otettu huostaan. Tämä voi johtaa toivottomuuteen ja yhä paheneviin ongelmiin, jolloin itsestä huolehtiminen jää toissijaiseksi asiaksi.
Miehisessä päihdemaailmassa ainoa vaihtoehto voi olla naiseuden piilottaminen näkymättömän panssarin suojiin. Myös yhteiskunnan odotukset naisesta hyvänä äitinä ja kodista huolehtijana nousevat esiin aiheuttaen lisää häpeän tunteita.
Naisilla asunnottomuuteen liittyy vahvasti tunne kodittomuudesta ja turvapaikan puuttumisesta. Naiset voivat kokea hätämajoitus- ja kohtaamispaikat turvattomiksi, sillä suurin osa kävijöistä on miehiä. Vain naisille tarkoitettu turvallinen ympäristö on lähtökohta auttamiselle.
On tärkeää muistaa, että asunnottomuus tai sen uhka voi kohdata kenet vain.
Mirja-Riitta Sjöholm
Kristillisdemokraatit
KD Naisten
1. varapuheenjohtaja