Ioncor vähentää väkeä

0
Ioncorilla on Salon akkutehtaan lisäksi tehdas Uudessakaupungissa sekä Saksan Kirchardtissa.

Valmet Automotiven omistama akkuvalmistaja Ioncor on ilmoittanut viime viikolla muutosneuvotteluiden käynnistämisestä, jotka koskevat henkilöstöä yhtiön kaikissa toimipaikoissa Suomessa ja Saksassa. Neuvotteluiden taustalla ovat tuotannolliset ja taloudelliset syyt, jotka liittyvät yhden asiakasprojektin päättymiseen sekä Euroopan autoteollisuuden haastavaan tilanteeseen, jonka vuoksi korvaavia hankkeita on tällä hetkellä vain vähän näköpiirissä.

Henkilöstön arvioitu vähentämistarve on enintään 240 henkilöä, joista enintään 170 henkilöä yhtiön Suomessa sijaitsevista eri toimipaikoista. Neuvottelut koskevat yhtiön kaikkia henkilöstöryhmiä, tuotantohenkilöstön vähennykset Suomessa liittyvät Uudenkaupungin toimipaikkaan. Harkittavia toimenpiteitä ovat muutokset toimenkuviin, lomautukset ja työsuhteiden irtisanomiset. Suunniteltavilla muutoksilla saattaa olla vaikutusta myös organisaatiorakenteisiin.

Muutosneuvottelut käynnistyivät 6.2., ja neuvotteluille on varattu aikaa vähintään 6 viikkoa. Mahdolliset sopeuttamistoimenpiteet ja muutokset arvioidaan toteutettavan neuvottelujen päätyttyä maalis-huhtikuun 2025 aikana.