
Työttömyyden kasvuvauhti on viimeisen vuoden aikana ollut Varsinais-Suomessa todella vauhdikasta, Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksesta kerrotaan. Työttömien määrä kasvaa pitkään jatkuneen vaatimattoman työvoiman kysynnän takia. Avoimia työpaikkoja oli maakunnan kuntien työllisyyspalveluissa helmikuun viimeisenä päivänä hieman yli 4000 kappaletta, mikä on 28 prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten.
Varsinais-Suomen kuntien työllisyyspalveluissa oli helmikuun lopussa 27 000 työtöntä työnhakijaa. Vuotta aiemmasta on työttömien määrä noussut 4 000 henkilöllä eli 18 prosenttia, kun koko maan työttömien määrä on noussut samassa ajassa vain 13 prosenttia. Varsinais-Suomessa työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta, 11,4 prosenttia, on kuitenkin edelleen selkeästi pienempi kuin koko maassa, 12 prosenttia.
Helmikuussa työttömiä oli kaikissa Varsinais-Suomen seutukunnissa viime vuotta enemmän. Vakka-Suomessa työttömyysaste eli työttömien työhakijoiden osuus työvoimasta oli 9,9 prosenttia.
Seutukunnan kuntakohtaiset työttömyysasteet olivat helmikuun tilastoissa Kustavissa 9,8, Laitilassa 7,7, Pyhärannassa 8,4, Taivassalossa 12,9, Uudessakaupungissa 11,1 ja Vehmaalla 9,7 prosenttia. Luvut tarkoittavat, että helmikuussa Kustavissa oli 39, Laitilassa 303, Pyhärannassa 74, Taivassalossa 90, Uudessakaupungissa 738 ja Vehmaalla 99 työtöntä työnhakijaa.
Iida Kauppi