Eläinlääkärit hakivat lisäoppia Kallelasta

0
Eläinlääkäri Jutta Sielhorst opetti suomalaiseläinlääkäreille muun muassa kantavan tamman ultraäänikuvaamista.

Uudessakaupungissa kouluttautui viime viikolla nelisenkymmentä suomalaista eläinlääkäriä, kaukaisimmat osallistujat tulivat Rovaniemeltä asti. Kaksipäiväisen kurssin aikana keskityttiin hevosiin ja erityisesti kantaviin tammoihin ja varsoihin.

– Olemme aiemminkin pitäneet vastaavia koulutustilaisuuksia ja ne ovat saaneet erittäin positiivisen vastaanoton. Eläinlääketiede kehittyy koko ajan ja tästäkin syystä jatkokoulutukselle on aina tarvetta, kertoi koulutuspäivien järjestelyistä vastanneen Kallelan oriaseman omistaja, eläinlääkäri Kaisa Nivola.

– Vaikka itsekin olen tehnyt hevosjalostuksen parissa töitä vuosikymmeniä, niin huomasin aamupäivän luennoilla oppivani jotain uuttakin. On todella hienoa, että saimme yhdeksi kouluttajaksi ja luennoitsijaksi saksalaisen, kansainvälisesti arvostetun tutkijan, eläinlääkäri Jutta Sielhorstin , lisäsi Nivola.

Sielhorst on perehtynyt hevosten lisääntymistieteeseen ja järjestää eläinlääkäreille alan jatkokoulutuksia ympäri maailmaa.

Luentojen lisäksi koulutuspäivien ohjelmaan kuului myös käytännön harjoittelua Kallelan oriasemalla.

– Tämä on valtavan iso etu, että pääsemme tekemään myös käytännön harjoittelua. Kallelassa on loistavat tilat ja välineet, oma laboratorio sekä fiksut hevoset, kehui koulutuspäivään osallistunut espoolainen eläinlääkäri Katja Hautala.

Suomessa on useita kymmeniä siemennysasemia, mutta vain 5–6 Kallelan oriaseman kokoista siittolaa. Omien oriiden lisäksi Kallelassa on tammoille tarjolla kymmenittäin huipputuontioreja.

– Me olemme keskittyneet kokonaan ravihevosten kasvatukseen. Astutustoiminnan ohella meillä asuu ympäri vuoden nelisenkymmentä varsovaa tammaa. Tämän vuoden ensimmäiset varsat ovat jo syntyneet, mutta kausi on vasta hyvin alussa, kertoi Kaisa Nivola.

Syntyvistä varsoista yhdeksän on omia.

– Toistaiseksi olemme mieheni Hannu Nivolan kanssa vielä jaksaneet kasvattaa uusia hevosia. Toki on selvää, että taloudellisesti tiukat ajat vaikuttavat myös raviurheiluun, samoin ravipelaamiseen liittyvät tulevat ratkaisut luovat epävarmuutta koko alalle, totesi Nivola.

Osa syntyneistä varsoista jää Kallelaan kasvamaan.

– Meillä on nuorille hevosille rakennettu erillinen pihatto, missä ne saavat elää laumassa ja liikkua vapaasti sisään ja ulos. Näistä nuorista otetaan aina pari kerrallaan asumaan talliin muiden hevosten joukkoon. Näin ne tottuvat myös tallielämään ja ihmisten käsittelyyn, selvitti Kaisa Nivola.