Pyhämaan telakanrannan kunnostusta on tehty jo useamman vuoden ajan. Kaupunki on hakenut investoinneille rahoitusta myös Ravakalta ja se on myöntänyt 56 000 euron avustuksen, jonka maksuunpanoa ei ole vielä haettu.
Telakanrannan kunnostuksessa on kuitenkin vielä muutama asia kesken ja lisäksi tarkastuskäynnillä huomattiin, että alun perin maavaraiseksi tarkoitettua lattiaa ei voida jättää suunnitelman mukaiseksi, koska seinän alta pääsee ryömimään sisälle rakennukseen. Kyseisen rakennuksen lattia on siis pakko rakentaa kantavaksi. Nämä tarkoittavat kaupungille noin 10 000 euron lisäinvestointia.
Hankkeen aikana on jo rakennettu telakanrannan huoltorakennus uimakoppeineen, varastotila sekä myyntitila ja grillauspiste. Tällä viikolla kokoontunut kaupungin tekninen lautakunta esittää kaupunginhallituksen kautta kaupunginvaltuustolle, että hankkeelle myönnetään 10 000 euron lisärahoitus, joka katetaan myöhemmin hankkeeseen saatavalla avustuksella.