Valtuusto uusiutui rajusti

0

Uudenkaupungin valtuustossa kävi puhuri. SDP voitti vaalit ja saa kaksi lisäpaikkaa. Keskusta säilytti paikkamääränsä, mikä sekin on voitto valtuuston pienentyessä.

Valtakunnalliset galluptulokset näkyvät selvästi Uudenkaupungin kuntavaalituloksessa, kun kokoomus menettää kaksi paikkaa ja perussuomalaiset neljä.

Jo etukäteen oli tiedossa, että kaikki nykyiset valtuutetut eivät enää uuteen valtuustoon mahdu, kun valtuuston koko pienenee 43:sta 37 valtuutettuun.

Muutos on kuitenkin paljon isompi. Uuteen valtuustoon nousee peräti 14 uutta valtuutettua. Vaalituloksen mukaan uusia olisi 15, mutta tulokseen sisältyy yksi virhe. Uusista yksi, Olli-Pekka Päivärinta (kok.), nousi jo tällä kaudella varasijalta valtuustoon.

Se, että valtuustoon nousee näin monta uutta, on tulkittava viestiksi kentältä. Äänestäjät vaikuttavat haluavan muutosta, kun ne kaikkein kriittisimpiä puheenvuoroja esittäneet valtuutetut eivät tulleet nyt valituksi.

Näyttäisi siltä, että Wintterin Rauha-saliin halutaan rauha.

Se tuskin silti tarkoittaa, että äänestäjät kaihtavat mielipide-eroja. Ehkä kyse on enemmänkin siitä, miten valtuutetut pystyvät hyväksymään enemmistön ratkaisut. Jälkipuintia on käyty tällä kaudella välillä paljonkin.

Nähtäväksi jää, minkälainen uusi valtuusto on työskentelykulttuuriltaan. Se ainakin on virkistävää, että valtuustoon tulee lisää nuoria. Kun kuntavaaleissa 2021 Uudenkaupungin valtuutetuiksi valituista vain kaksi, Reija Pietikäinen ja Linda Jefimoff, oli alle 30 vuoden. Nyt alle kolmekymppisiä on neljä: Nanna Pietikäinen, 19, (sd.), Julia Nikusaari, 25, (sd.), Reija Pietikäinen, 25, (sd.) ja Senni Pirilä, 26, (kesk.).

Ikähaitari venyy myös toiseen suuntaan. Uuden valtuuston seniori on 78-vuotias Tarmo Kangas (kok.). Viimeksi hänet valittiin 74-vuotiaana vanhimpana valtuustoon.

Teija Uitto