”Ylitti odotukset, kuinka hieno talo tämä on” – Kaupunkilaiset pääsivät tutustumaan Wintterin tiloihin

0
Erja Niemi ja Jyrki Virtanen olivat Wintterin tutustumiskierroksen jälkeen mielissään talon hulppeudesta sekä sen tarjoamista mahdollisuuksista.

Monitoimijatalo Wintteri kiinnostaa luonnollisesti paikallisia. Satunnaiset kaupunkilaiset ovat saattaneet käydä tutustumassa uimahallin kahviossa taloon pintapuolisesti, mutta mitä kaikkea monitoimijatalo pitää oikeasti sisällään.

Kaupunki järjesti tiistaina ensimmäisen opastetun kierroksen Wintterin tiloissa, missä kaikilla oli mahdollisuus tutustua kaikkiin Wintterissä oleviin toimintoihin ja tiloihin koululaitoksesta liikuntatiloihin.

Noin 30:n kierroksella mukana olevan joukossa olivat Jyrki Virtanen ja Erja Niemi, jotka olivat niin sanotulla kengättömällä alueella ensimmäistä kertaa. Uimahallin kahviopalvelut sekä liikuntahallin katsomot olivat entuudestaan tuttuja.

– Tämä kyllä ylitti odotukseni, kuinka hieno talo tämä on. Todella hulppea ja nimensä mukaisesti monitoimijatalo, Niemi kommentoi kierroksen jälkeen.

Virtanen lisäsi talon tarjoavan mahdollisuuksia vaikka mihin. Toinen kysymys on, miten tarjotut mahdollisuudet voidaan hyödyntää parhain päin.

– Näkisin, että täällä on kaikenlaisille toimijoille ja yhdistyksille mahdollisuus järjestää jotain omia tapahtumia. Omasta mielestäni Vakka-Suomen kansalaisopiston kädentaitojen opetustilat ovat todella hienon näköiset, Niemi vastasi.

Kierroksella esiteltiin sivistyspalvelujen erityisasiantuntija Inkeri Parviaisen johdolla Wintteri lattiasta kattoon. Ihmiset pääsivät näkemään muun muassa monipuoliset luokkatilat aina käsityöluokista äänieristettyihin musiikkiluokkiin.

Yksi kierroksen kohokohta oli Rauha-sali, jossa on jo ehditty järjestämään ylioppilaskirjoitukset sekä ensimmäinen kaupunginvaltuusto. Näkymät kaupungille avautuvat isoista ikkunoista upeasti.

– Yksistään se näköala on hieno, mutta mitä kaikkea siinä tilassa voidaan järjestää, on hulppeaa, Niemi kehui.

Virtanen huomautti, että vaikka koulutilat voivat aluksi tuntua sokkeloiselta, ovat tilat silti selkeät ja loogisesti suunniteltu.

– Kun noihin vanhoihin kouluihin ja pitkiin käytäviin on tottunut, täällä on vähän sokkeloisempaa. Ei tuolla silti pitäisi eksymään päästä, Virtanen sanoi.

Wintteri-nimi juontaa koulumestari ja pedagogi Johannes Winteristä . Lisäksi rakennuksen sisätiloissa on haluttu kunnioittaa paikallisia suurnaisia sekä myös Uudenkaupungin luontoa saaristoineen.

Virtasen ja Niemen mielestä nimeämiset ovat oivallinen keksintö. Henkilöiden tarinat ovat mielenkiintoisia, ja he toivoisivatkin tarinoiden olevan jossain esillä myöhempää tutustumista varten.

– Tämä oli niin mielenkiintoinen kierros ja tässä tuli paljon asiaa ja suuri talo, niin olisi hienoa palata näihin tarinoihin vielä myöhemmin, Niemi huomautti.

He toivoivat kaupunkilaisten käyttävän rohkeasti Wintterin palveluja. Niemi arvioi, että kaupunkilaiset saattavat aluksi hieman vierastaa taloa ja käyttö jännittää. Silti kaupungin järjestämiin tutustumiskäynteihin sekä muihin talon tapahtumiin kannattaa osallistua.

– Piha-alue on tosi hieno, jota voi kaikenikäiset hyödyntää vapaa-ajalla. On outoa, jos ei ihmiset ala näitä käyttämään, Niemi ja Virtanen totesivat.