On syytä olla ylpeä kotikaupungistaan

0

On syytä olla ylpeä omasta kotikaupungistaan. Koska jos ei olisi, on vaikea ajatella olevansa täysin tyytyväinen omaan elämänlaatuunsa. Jokaisessa kaupungissa on omat hyvät ja huonot asiansa, mutta kyllä pitää olla iloinen siitä, missä asuu.

Uudenkaupungin keskusta valittiin toukokuussa tämän vuoden parhaaksi kaupunkikeskustaksi. Saavutuksen innoittamana monet varmasti ovat alkaneet havahtua tarkemmin meidän keskustaan. Yleensä paikalliset eivät aina tunnista tiettyjen asioiden kauneutta ennen kuin ulkopuolinen tulee siitä huomauttamaan.

Me täällä lehdessä olemme myös kysyneet muutamilta uusikaupunkilaisilta, mistä asioista he pitävät keskustassa. Tästä intoutuneena aloin myös miettiä, miksi tykkään asua Uudessakaupungissa ja miksi asuisin mieluummin juuri tällaisessa kaupungissa kuin missään sen isommassa paikassa.

Nautin ensinnäkin siitä, että voin lähteä käytännössä minne vain omasta asunnostani joko autolla, kävellen tai pyörällä. Välimatkat ovat lyhyitä eikä keskusta-alueella tarvitse varata hirveästi ylimääräistä aikaa. Kymmenessä minuutissa pääsen ainakin itse hyvin liikkumaan, jos autolla kulkee.

Autolla liikkuessa parkkipaikkoja löytyy hyvin eikä pitäisi olla ongelma, vaikka joutuisikin vilkkaina aikoina vähän kävelemäänkin kohteeseen. Välimatkat kuitenkin ovat niin lyhyet. Niin kauan kuin minulla on ajokortti ollut, eli kohta kymmenen vuotta, taskuparkkiin en ole joutunut montaa kertaa ajamaan. Toista se olisi vaikkapa Turussa.

Kävellen tai pyörällä ei aikaa myös kulu turhan paljoa. Ugissa on hyvät kevyen liikenteen väylät ja moneen paikkaan pääsee kulkemaan turvallisesti ilman, että joutuisi vaikka pyöräilemään kadun reunalla.

Arvostan saadessani liikkua kellon ajasta riippumatta turvallisin mielin kaduilla. Sitäkään ei voi valitettavasti enää pitää itsestäänselvyytenä etenkään isommissa kaupungeissa. Totta kai omasta turvallisuudesta pitää huolehtia, mutta uskon ihan jokaisen voivan kävellä täällä rauhassa kotiin illan hämärtyessä.

Kaupungin liikuntapaikoista ja -mahdollisuuksista on jokaisen syytä olla ylpeä. On hienoa lähteä suoraan kotiovelta siistille ja valaistulle pururadalle luonnon keskelle. Missä muualla on muuten kaksi järveä aivan keskustan tuntumassa?

Wintteri on myös liikuntapaikkana osoittautunut olevansa jo erinomainen. Itse en esimerkiksi ollut edellisessä uimahallissa käynyt sitten lukiovuosien, mutta nyt uudessa uimahallissa tuleekin käytyä joka viikko. Yleisurheilualue, budosali, liikuntahalli ja muut tilat ovat löytäneet hyvin käyttäjänsä.

Eikä sovi unohtaa ulkoliikuntapaikkojakaan. Wintterin pihalta löytyy muun muassa modernit ulkokuntosalilaitteet. Kaupungista löytyy urheilu-, golf- ja padelkenttä, skeittipuistoa tai jalkapallokenttiä unohtamatta.

Meillä jokaisella on varmasti omat asiamme, joista olemme ylpeitä omassa kaupungissa. Jollekin se voi olla juuri liikuntamahdollisuudet, mutta toisille vaikkapa kulttuuri, arkkitehtuuri, Kaupunginlahden ranta tai historia.

Olkaamme siis ylpeitä siitä, että oma asuinpaikka on juuri itselle sopiva. Jos muuten minulta kysyttäisiin yhtä asiaa, josta tykkään keskustassa, olisi minulla vastaus selvillä.

Rautatien sähköistyksen yhteydessä tulleet erikoissähköpylväät ovat hienot ja sopivat kaupunkikuvaan erinomaisesti.

Eero Siivonen

toimittaja