Tekstaillaan palstalla keskustelu lupiineista jatkuu. Ja pesäpallosta ja suljetusta Wintteristä.
Älkää rutisko jostain lupiineista, ne peurat ovat pahimpia vieraslajeja, jotka pitäisi ensimmäiseksi poistaa Suomen luonnosta. Niistä vasta haittaa on, kun tuhoavat kaikki viljelykset metsätaimikot ja lisäksi kantavat kotipihoille punkkeja, jotka aiheuttavat monia vakavia sairauksia meille ihmisille. Ei niitä lupiineista saa, joten suurempi paha ensin poistettava.
Nyt on kiva ajella Lepäistentietä kun on kauniita lupiineja tienvarsilla.
Uuteenkaupunkiin pitäisi saada pelkästään miehille tarkoitettu vaatetusliike. On toki täällä liikkeitä, joissa on tarjolla myös miehille, mutta näissäkin liikkeissä naisten vaatetarjonta on 90 %.
Lehden jutuista voisi päätellä, että kaupungissa ei todellakaan tapahdu yhtään mitään. Miksi päätoimittaja vänkää Alisestakadusta kävelykatua vastoin kaupunkilaisten enemmistön toiveita?
Ugissa on useita paikallisia toimijoita asuntovälityksessä, käytän niitä koska suosin muutenkin paikallisia liikkeitä. Vain näin työpaikat ja verorahat pysyvät Uudessakaupungissa.
Pesäpallo mainittiin vetovoimana munamarkkinoille, sitä se ei todellakaan monelle ole. Epäilemättä katsomo oli melkein täynnä ja kannustus kovaa, mutta silti marginaali laji.
Resilienssi on uusi sivistyssana, joka tarkoittaa uhkiin varautumista, kiitos tästä opista kuuluu O.P Päivärinnalle. Uhkiin varautuminen onkin tärkeää, mutta paras käyttää ihan tätä suomen kielen versiota, jotta kaikki tietävät mistä puhutaan.
Wintteriä mainostettu valtakunnassa pitkin talvea – matkailukauden tullessa kiinni. Ei mitään kontaktia matkailijoihin. Miksei hyödynnetä? Tulot vois korvamerkitä Wintteriin, että rasittaisi vähän vähemmän kaupunkia.
Onko typerämpää kuultu riistapäällikön suusta: Jollei valkoista hirveä ammuta, niin kyse on muutoin hirvien jalostamisesta! Eiköhän luonto hoida ihan itse tehtävänsä, kaikkeen ei ihmisen tarvitse tappamalla puuttua.
Voisiko joku tie asioista päättävä vastata viimeinkin suoraan, miksei Vakka-Suomenkadulle voi tehdä edes hidastetöyssyjä tai tärinöitä niin kuin muualla on, herättäisi edes muualle tuijottavat kuskin ennen suojatietä. Ei varmasti maksa maltaita ja pelastaisi henkiä. Siitä valosta ei ole mitään hyötyä sellaiselle joka ei näe ihmistäkään.
Trump pääsi tavoitteeseensa eli Euroopan valtioiden verovarojen suuntaamisen USA:n aseteollisuuteen.
Kun oltiin rähmällään itään, saatiin sitä kautta töitä suomalaisille. Nyt kun suunta on päinvastainen, puolustusmenot vievät Suomen konkurssiin.
Kierrätyskeskus on järkevä paikka tyyliin ” Toiselle romua Toiselle Aarre”.
Pesäpallokatsomo on Laitilassa melkein täynnä ja kannustus kovaa, mutta Uusikaupunki on koripallokaupunki.
Hei pitäis vähän miettiä, miten puhuttelee toisia. Ei tarvii niin suoraan sanoa, että loukkaa toista.
Rahat Kalannin kirjaston kattoon voi ottaa Vakka-Suomenkadun budjetista, sieltä ne muutkin ”tärkeät” hankkeet rahoitetaan.