UPK:n naiset pienessä voittoputkessa

0

Uudenkaupungin Pallokerhon naisten joukkueen toukokuu loppui iloisesti, kun joukkue nappasi kaksi voittoa jalkapallon Nelosessa. Samalla se nousi 12 joukkueen sarjassa seitsemänneksi.

Lauantaina 24.5. UPK päihitti TuTo 2:n kotikentällään maalein 3–0 (2–0). Ida Laine iski kaksi maalia ja Miila Kirjasuo yhden.

Vain muutama päivä myöhemmin tiistaina 27.5. UPK oli KSF:ää 0–4 parempi Kemiössä. UPK:n maaleista vastasivat Julia Hauta-alus , Siiri Nousiainen ja Minea Järvinen . Ottelun viimeinen maali merkattiin KSF:n omaksi maaliksi.

UPK on voittanut kolme ottelua ja pelannut kahdesti tasan. Kaksi ottelua on päättynyt tappioon. Sarjaa johtaa puhtaalla pelillä Turun Pyrintö ja myös FC Rauma on pelannut tappioitta. Sen jälkeen on tasaisempaa.

UPK:n kaksi edellistä vastustajaa TuTo 2 ja KSF ovat sarjassa viimeisinä.

Uusikaupunkilaisten kausi jatkuu torstaina Pietolassa ottelulla KaaPo/2:sta vastaan. Kaarinalaiset ovat sarjassa kolmantena.