Suomen vahvimmat kruunataan sunnuntaina Ugissa –Kilpailu alkaa jo perjantaina Kaupunginlahden rannalla

0
Kilpailutauolta palannut viisinkertainen Suomen Vahvin Mies Mika Törrö on osoittanut treeneissä hyvää nousukuntoa ja on valmis taistelemaan historiallisesta kuudennesta tittelistä.

Vuonna 1987 käynnistynyt perinne Suomen vahvimpien kruunaamisesta jatkuu Uudessakaupungissa viikonloppuna.

– Historialliset viisi titteliä voittanut ja tänä kesänä kilpailutauolta palannut Mika Törrö hakee jo kuudetta voittoaan ja vaikuttaa olevan kunnossa. Pahimpana esteenä taitaa olla hienoinen ennakkosuosikki heinolalainen Jesse Pynnönen . Kahdella edelliskerralla hopealle yltänyt Jesse on tehnyt vuosien ajan lujasti töitä hopean kirkastamiseksi, tiivistää järjestelyistä vastaava Jarkko Mehtälä yhtä finaalin kuumaa kysymystä.

Vuoden suurin uutuus on avoimen sarjan finaalin jakautuminen kolmelle päivälle. Ensimmäiset kaksi lajia – sirkuskäsipainon nosto ja rekanveto – ovat ohjelmassa perjantaina.

Lauantaina ja sunnuntaina kisataan kumpanakin päivänä neljä lajia.

– Kisapäiviä muokataan yleisölle, kumppaneille ja urheilijoille viihdyttävämmiksi. Kiinnostus lajia kohtaan kasvaa koko ajan, ja olemme varanneet aiempaa enemmän yleisötilaa, Mehtälä sanoo.

Yleisölle on tarjolla aiempaa enemmän sirkushuveja.

– Perjantain VIP-lipun ostaneille on kilpailijoiden meet & greet -tilaisuus Ravintola Wikussa, lauantain kisatauolla yleisö pääsee kokeilemaan tukkipunnerrusta, ja sunnuntain kisatauolla yleisölle tarjotaan kädenväännön supermatsi. Luvassa on myös pari yllätystä, Mehtälä kuvaa.

Karsintakisojen ja edellisvuoden menestyksen perusteella Uudenkaupungin rantamaisemiin on valikoitunut 10 naista ja 14 miestä.

– Kun elokuun illat alkavat hämärtyä ja meri lämmittää patterin lailla, niin luvassa on kesän hienoimpia hetkiä kauniissa miljöössä, Mehtälä sanoo.

– Haluamme urheilun lisäksi esitellä Suomen parhaita puolia. Uusikaupunki vanhoine rakennuksineen on upea paikka finaaleille.

Mehtälän mukaan laji kehittyy nopeasti.

– Juuri puhuimme vuoden 2020 kolmosen kanssa, kuinka tämän vuoden kaikki finalistit nykykunnossa olisivat tuolloin olleet hänen edellään. Kilpailu kiristyy selvästi – menestyäkseen pitää olla oikeasti iskussa.

Mehtälä kertoo myös kilpailijamäärien ja sosiaalisen median seuraajien kasvusta.

– Seuraajamäärät ovat ihan eri sfääreissä kuin vielä muutama vuosi sitten. Ja esimerkiksi naisten karsintakisat ovat keränneet nekin yleisöä jopa täysiksi katsomoiksi asti. Tosi positiivinen suunta.