
– Silloisessa baarissa meitä istui 13 henkilöä ja aprikoitiin, että pitäisikö tällainen kerho perustaa, muisteli Juhani Pietikäinen .
Päätöksestä oltiin yksimielisiä ja kerhon perustamisesta tuli 25 vuotta täyteen viime keväänä.
Vuosien aikana kerho on tehnyt pidempiä reissuja esimerkiksi Pohjois-Lappiin ja Nordkappiin. Kerholla on ollut myös tapana tehdä vuosittain retki Ahvenanmaalle.
– Joskus kokeillaan mopojen kuntoa ja joskus kokeillaan kuskin kuntoa, Pietikäinen hymähti.
Harrastajilla on tiivis yhteisö ja reissuissa kaikki tukevat toisia.
– Jokainen tietää oman mopedin kunnon ja sitten on aina joukossa joku viisaampi, joka osaa auttaa pulmissa, kertoi Pietikäinen.
– Ajotapahtumia meillä on vuodessa reilu kymmenkunta, kertoi kerhon puheenjohtaja Henry Ali-Mattila .
Pietikäisen mukaan tapahtumat kiinnostavat paikkakuntalaisia ja keräävät ihmisiä paikalle joka kerta. Myös moottoripyöräilijät ovat kiinnostuneita mopoista.
– Oli hieno huomata kun tehtiin tänä vuonna Turun saaristossa viikonloppureissu ja moottoripyöräilijätkin tervehtivät meitä. Ei rajoittunut siihen kuinka iso pyörän moottori on, Ali-Mattila kertoi.
Lauantaina mukana oli paljon erilaisia Pappa-Tuntureita.
– Tässä on monenlaisia, osa on täysin uudelleen kunnostettuja ja ehostettuja. Osa on siinä kunnossa, mitä on ollut silloin aikoinaan, Pietikäinen kertoi mopoista.
– Siinä taitaa olla mallisarjan uusin ja vanhin, lisäsi Ali-Mattila.
Mopot kiinnostavat monia ja monille se on harrastus. Harrastajia kerho toivookin joukkoonsa mukaan.
– Jäseniä me tietysti kaivataan lisää niin kuin jokainen yhdistys, Ali-Mattila totesi.
Kerholle on tärkeää ottaa myös muut liikenteenjäsenet huomioon omassa toiminnassaan.
– Paljon puhutaan ajokulttuurista. Meillä on aina huomioliivit päällä ja ajonopeus on maltillinen. Yhteistyö liikenteen kanssa on meille tärkeä asia, muistutti lopuksi Ali-Mattila.
Emmi Aitta