Merimetsokannan kasvu näyttää pysähtyneen koko Suomessa. Suomen ympäristökeskuksen teettämien laskelmien mukaan merimetsojen pesiä löytyi tänä kesänä noin 31 910. Tämän on kolmisensataa pesää vähemmän kuin edellisenä vuotena.
– Kahtena edellisenä kesänä todettu poikkeuksellinen kasvu näyttäisi nyt tyrehtyneen, eikä muista Itämeren maista saapunut merkittävää uusien pesijöiden tulomuuttoa, tutkija Pekka Rusanen Suomen ympäristökeskuksesta sanoo.
Nyt yli tuhannen pesän merimetsoyhdyskunnat sijaitsivat Porissa, Raumalla, Maskussa, Turussa, Raaseporissa, Espoossa ja Porvoossa. Näissä yhdyskunnassa pesi yli puolet koko Suomen merimetsokannasta. Suurin, Rauman satamassa sijaitseva yhdyskunta, pieneni reilulla tuhannella pesällä käsittäen vajaat 6 600 pesää.
Pesintöjen yhteispinta-ala oli edelliskesän tapaan noin 76 hehtaaria. Puissa pesivien merimetsojen osuus jatkoi yhä kasvuaan ja oli jo kaksi kolmasosaa koko pesämäärästä, kun kuusi vuotta aiemmin osuus oli vain neljännes. Sisäsaariston puissa lähempänä asutusta pesivien yhdyskuntien osuus on kasvanut merikotkan voimistuneen saalistuksen myötä.
Uusia yhdyskuntia todettiin seitsemän, jotka sijaitsivat Oulussa, Siikajoella, Kokkolassa, Vaasassa, Taivassalossa, Sipoossa ja Loviisassa. Uudet yhdyskunnat käsittivät yhteensä noin 1 670 pesää. Lisäksi kolme yhdyskuntaa jatkoi pesintäänsä parin välivuoden jälkeen. Viime vuonna havaituista yhdyskunnista vain viisi pienikokoista autioitui.