Vapaaehtoisten kirkkopyhä avaa seurakunnan syyskauden

0

Tulevana sunnuntaina 14.9. Uudenkaupungin seurakunta kutsuu kaikkia seurakunnassa eri tavoin vapaaehtoisina toimivia viettämään vapaaehtoisten kirkkopyhää Uuden kirkon messuun klo 10.

Yhteisen messun keskeisenä tarkoituksena on uuden toimintakauden alkaessa rukoilla kaikkien seurakunnan vapaaehtoisten puolesta. Messun aikana vapaaehtoisia kutsutaan myös alttarin äärelle siunattavaksi.

Messun aiheena on kirkkovuoden mukaisesti lähimmäisen sunnuntai.

Seurakunnassa vapaaehtoiset tekevätkin tärkeää työtä lähimmäistensä hyväksi, kukin oman kykynsä mukaan. Vapaaehtoisia ovat niin messuavustajat, luottamushenkilöt, diakonia-avustajat, kirkkokahvien keittäjät, isoset, kerhojen ja piirien ohjelman järjestäjät, soittajat ja laulajat kuin talkoolaiset ja eri yhdistyksissä toimivat, jotka tekevät pyyteetöntä yhteistyötä seurakunnan hyväksi.

Mukana messun musiikissa ovat Andante-orkesteri ja Cantilona-kuoro. Muutoin tilaisuutta ovat toteuttamassa seurakunnan työntekijät, papit, kanttorit, diakonit ja kirkonpalvelijat laajalla rintamalla yhdessä vapaaehtoisten kanssa.

Messun jälkeen kirkossa on tarjolla kirkkokahvit kaikille läsnäolijoille. Tällöin on myös mahdollista ilmoittautua mukaan vapaaehtoiseksi ja ottaa selvää, millä eri tavoin seurakunnassamme on mahdollista toimia vapaaehtoistehtävissä.