
Luonnon monimuotoisuuden kannalta paras vaihtoehto onkin antaa lehtien jäädä maahan tai kompostoida ne omassa pihassa. Risut taas kannattaa hakettaa mahdollisuuksien mukaan esimerkiksi kompostin kuivikkeeksi tai kasvien alle maanpeittoaineeksi.
– Moni ajattelee, että piha näyttää vielä kesälläkin sotkuiselta, jos haravointia ei syyskaudella tee. Mutta kuinka monessa metsässä näkee puiden lehtiä vielä kesällä? Luonto hoitaa tehtävänsä ja muuttaa ne maapohjan ravinteiksi, LSJH:n materiaalipäällikkö Marko Kokkonen muistuttaa.
Jos haravointijätettä kertyy kuitenkin yli oman tarpeen, sen voi viedä maksutta LSJH:n lajitteluasemille. Haravointijätettä ovat lehdet, havunneulaset, ruoho, kävyt sekä kitketyt kasvit ja kaislat, joissa on juuripaakku. Niitetyt kaislat ovat risujätettä.
Risut ja oksat on pidettävä kuormassa erillään haravointijätteestä, koska ne lajitellaan asemilla eri paikkoihin.
– Lajittelu kannattaa tehdä kotipihalla valmiiksi, jotta asiointi asemilla sujuu jouhevasti, Kokkonen sanoo.
Uudessakaupungissa haravointijätteet otetaan vastaan LSJH:n lajitteluasemalla (Orinkuja 1), mutta risut ja oksat VSV-Energian toimipisteessä (Onkakatu 1).
Espanjansiruetanoiden runsas esiintyminen tietyillä alueilla vaatii tänä vuonna jätteen tuojilta erityistä huomiota. Jos kotipihassa on havaittu kesän ja syksyn mittaan espanjansiruetanoita, pitää pihalta siivottu haravointijäte tuoda asemalle haitallisena vieraslajijätteenä. Näin estetään etanoiden leviäminen. Myöskään haitalliset vieraslajit, kuten jättipalsami, kurtturuusu sekä viitapihlaja- ja valkopajuangervot, eivät kuulu haravointijätteeseen. Haitallisten vieraslajijätteiden tuominen lajitteluasemille on maksutonta.
– Eri vieraslajeilla on omat yksityiskohtaisemmat vastaanotto-ohjeistuksensa, jotka kannattaa tarkistaa kotisivuiltamme ennen asemalla asiointia. Esimerkiksi kurtturuusujen ja angervojen puuvarret vastaanotetaan maksutta risujätteenä, mutta maajuuret, juuret ja kiulukat haitallisena vieraslajijätteenä, Kokkonen kertaa.
Omenat eivät nekään ole haravointijätettä, vaan ne otetaan lajitteluasemilla vastaan biojätteenä biojätteen hinnalla. Pienet määrät omenoita voi laittaa kiinteistön omaan biojäteastiaan, mutta kuitenkin siten, ettei jätehuoltomääräyksissä oleva jäteastian painoraja 60 kiloa ylity ja jäteastia saadaan tyhjennettyä.
Talkoolavan haravointijätteelle voi tilata LSJH:lta. Saatavilla on myös lokerolava, johon haravointijätteet ja risut voi lajitella erikseen.