Crusell-viikko käyntiin Thrillerin tahtiin – Katso upeat videot taiturien soitosta!

0
Rauman Poikasoittokunta esiintyi torilla puolenpäivän aikaan.

Maanantaina puoliltapäivin käynnistyi auringonpaisteessa ja helteisessä säässä jälleen Crusell-viikko, tällä kertaa Rauman Poikasoittokunnan säestyksellä. Ensimmäisenä kuultiin Crusellin säveltämä marssi, ja sen perään Michael Jacksonin kappale Thriller.

– Kiitos paljon kutsusta, tultiin tänne kauhean mielellään, toteaa lavalla soittokunnan johtaja Peppi Lautala. Soittokunnan keikkakalenterissa ei liiaksi tyhjää tilaa ole, sillä edellisellä viikolla he esiintyivät Pori Jazz-festivaalilla, ja tulevana viikonloppuna Haminassa.

Esiintymisen kruunasi kuviomarssi, jota varten soittajille oli varattu runsaasti tilaa torilla.

Viikon aloituksessa puhuivat myös taiteellinen johtaja Olli Leppäniemi, toiminnanjohtaja Elina Aho-Kuusama, tiedottaja Paula Mäkinen, sekä Päivi Sappinen. Crusell-viikon teema on tänä vuonna Yhdessä.

– Minä voisin kiteyttää sen niin, että ihmisten on vähän pakko oppia elämään yhdessä. Toivottavasti ihmiskunta voisi löytää yhteisen sävelen, toteaa Leppäniemi. Esimerkiksi yhteisöllisyyden eri tasoista hän nostaa kansainvälisen, kansallisen ja paikallisemmin kaupunkilaistason yhteisöllisyyden.

Soiton välissä kerrottiin viikon ohjelmasta. Päivi Sappinen juontaa tämänpäiväisen Kannat Kattoon-konsertin, ja torstaisen Ilta Oopperassa-esityksen. Viikolla kuullaan muun muassa oopperaa, barokkimusiikkia, kansanmusiikkia ja lasten musiikkia.