
Uudenkaupungin teatterin syksyn näytöskausi pyörähtää käyntiin kotimaisella farssilla. Lekaa ja leivoksia lupaa katsojille seikkailun, jossa mikään ei mene suunnitelmien mukaan. Jo Kuin tuhka tuuleen -näytelmästä viime vuodelta tutuksi tulleet sisarukset Camilla ja Aurora ovat jälleen taloudellisessa ahdingossa.
– Vaivalla ja varkaudella hankitut rahat on törsätty ja Suomeen palanneet sisarukset yrittävät jälleen pelastaa talouttaan, näytelmän ohjaaja, Uudenkaupungin teatterin johtaja Jari Luolamaa kuvailee.
Lekaa ja leivoksia on farssikomedia, joka on taistelu rahasta, rakkaudesta ja hautaustoimistosta. Hautaustoimisto Hallamaan sisaruksia näytelmässä esittävät Irmeli Laiho-Andersson sekä Eija Korhonen .
– Luvassa on aikamoinen veijaritarina, jossa käänteitä riittää. Oli upeaa palata Auroran rooliin, koska hän on niin hauska näyteltävä. Aurora on hyväntahtoinen ja hieman naiivi. Irmelin kanssa on palkitsevaa näytellä, koska työtapamme sopivat hyvin yhteen, Korhonen kiittelee.
Tällä kertaa metkurulettia saapuu pyörittämään myös sisarusten veljenpoika Helmer ja hänen tuore Henna-vaimonsa. Rooleja tulkitsevat Santtu Käkönen ja Emmi Mickelsson . Hautausmaan kiinteistöstä tulee useita ostotarjouksia, mutta kannattaako niihin tarttua vai viekö juonittelu ihmiset täysin harhapolulle.
Saavatko sisaruksensa taloutensa kuntoon vai jääkö lopulta mitään pelastettavaa? Entä mikä kunnan, EU-byrokratian ja epäilyttävien henkilöiden rooli näytelmässä on?
– Luvassa on vauhdikas ja hersyvä näytelmä, jossa jokainen väärinkäsitys, epäonnistunut yritys ja uskomattomat juonenkäänteet johtavat vain entistä suurempaan sotkuun, Luolamaa lupaa.
Korhonen lupaa lavalle herkullisia hahmoja, joista on helppo repiä huumoria. Näytelmän muissa rooleissa ovat Marianne Aulin , Sanna Koivunen ja Timo Turunen .
– Kokonaisuuden seuraaminen vaatii vähän keskittymistä, koska metkuilua on levällään moneen suuntaan. Luvassa on herkullista ja hersyvää sähellystä, Korhonen kertoo.
Hän kuvailee näytelmän tekoa ja harjoittelemista palkitsevaksi. Myös Luolamaalle on tärkeää, että tunnelma säilyy hyvänä.
– Ja näyttelijäthän tekevät tätä harrastuksenaan, joten on tärkeää, että heillä on mukavaa, Luolamaa lisää.
Lekaa ja leivoksia -näytelmän käsikirjoitus on Rauli Jokelinin ja Panu Raipian . Näytelmän ensi-ilta on Uudenkaupungin teatterissa lauantaina 21. syyskuuta. Näytöksiä on marraskuun loppuun asti.