Kaarina Silmunen on liikkunut Baltian maissa nyt 20 vuotta ja viime vuodet hän on työstänyt kirjaa, joka on saanut nimekseen Löytöretkellä Baltiassa . Kirja on suorastaan mammuttiteos, lähes 500 sivua ja aika pienellä fontilla, ja tietoa on paljon. On kuvia, karttoja ja retkivihjeitä.
Kohteita on esitelty paljon. Virosta on esitelty yli 60, Latviasta 42 ja Liettuasta 36 kohdetta. Osa näistä on ikään kuin alueita, joista tekstistä löytyy pienempiä kohteita. Kansallispuistojakin näistä maista löytyy yhteensä 15.
Silmunen on retkeilijä henkeen ja vereen. Miehensä kanssa hän on liikkunut pyörällä, vaeltaen ja muilla tavoin pitkin ja poikin Baltian maita. Ja kääntänyt omin avuin opastetekstejä ja muita tietoja.
Kirjan alussa on kuvattu, mitä kaikkea löytyy väliltä Tallinna–Narva eli Viron pohjoisrannikon kuvas, jossa on hyvä kartta sekä kuvia ja tekstiä. Sen jälkeen löytyvät kirjasta tarkemmat kohdekuvaukset. Samoin on esitelty eri maiden matkailureittejä, joiden varrelta löytyy luontokohteita. Itse olen liikkunut Baltian maissa 30 vuotta ja kirjasta löytyi paljon tuttuja kohteita, mutta paljon uusia ja tuntemattomampia kohteita. On myös mainittu, että aina pitkospuut ja muut rakenteet eivät ole kunnossa.
On selvää, että kaikkea ei kirjaan saa, mutta silti jäin kaipaamaan kuvatekstejä ja muun muassa 500 kilometrin pituisen Tallinnasta Vasteliinaan kulkevan Pyhän Birgitin pyhiinvaellusreitin esittelyä. Samoin kirjassa ei ollut mainittu lähteitä tai linkkejä. Baltian maistahan on julkaistu useita luontokohteita esitteleviä kirjoja ja myös suomeksi.
Tällaista Baltian maiden luontokohdeopasta ei ole ennen julkaistu, joten siltä osin kirja varmasti löytää käyttäjänsä, mitä myös alkusanoissa pohdittiin. Tätä kirjaa voi suositella lämpimästi Baltian maissa liikkujille. Kohteita löytyy kaikille, olet aktiiviretkeilijä tai vähempään liikkumiseen tyytyvä kulkija.
Virossa pärjää hyvin suomeksi, mutta Latviassa ja Liettuassa on hyvä olla joku sanakirja mukana. Hyvät kartat on poimittu OpenStreetMap -sovelluksesta. Tekstien ja kuvien avulla voit jo kuvitella, millaista kohteissa on. Loistava Baltiaopas!
Antti Karlin