Sunnuntain pelissä UJK otti toisesta erästä lähtien ohjat käsiinsä. Puolivälissä UJK johti 7–3, kotijoukkue tuli vielä kahden maalin päähän, mutta ei sen lähemmäksi. UJK:n voittonumerot kirjattiin lopulta 11–8.
Pihla Suominen , Tytti Suominen , Kaisa Lehtovirta ja Susanna Laurell tekivät kukin kaksi maalia, kerran osuivat Noora Peltovirta , Petra Suominen ja Jonna Nieminen . Monika Rivastolle merkittiin 22 torjuntaa.
Sarjassa Lapinlahti ja Blue Rings ovat selvällä erolla kaksi ensimmäistä, mutta sitten on tasaista, FoPS:lla on 12 pistettä, Kiekko-Espoolla ja UJK:lla 11, VG:llä ja Ilveksellä 10.
FoPS on vahvoilla neljän joukkoon, sillä sillä on vielä kaksi ottelua jäljellä, mutta neljännen paikan kohtalo ratkeaa viikonloppuna. Myös UJK:n takana olevalla Ilveksellä on vielä kaksi ottelua pelaamatta.
UJK kohtaa alkusarjan päätöspelissä lauantaina 17.30 alkavassa ottelussa kotonaan Blue Ringsin, joka taistelee vielä sarjan voitosta ja paremmista alkupisteistä SM-karsintasarjaan.
Voitolla UJK säilyttää hyvät mahdollisuudet neljän joukkoon, ainakin uusintaotteluun jatkopaikasta. Tilanne ei ehkä selviä lauantaina, sillä sarjassa pelataan viimeisen kierroksen otteluita vielä sunnuntaina.
Jussi Arola