Nystarsilla voitokas kenraali ennen SM-sarjan alkua

0

Nystars päätti T16-ikäluokan valtakunnallisen sarjan kahteen voittoon viime viikonloppuna Turussa. Jo aiemmin SM-sarjapaikkansa varmistanut Nystars kaatoi FBC Turun maalein 6–2 ja ASB:n 5–4.

Enna Nousiainen oli joukkueensa tehokkain pelaaja ensimmäisessä ottelussa kahdella maalilla ja yhdellä maalisyötöllä. Nelli Piiraisen pisteet olivat 1+1 ja muista maaleista vastasivat Iisa Mattila , Alisa Mattila ja Ronja Hännikäinen .

Maalissa Amanda Sederholm torjui kymmenen turkulaisen laukausta.

ABS laittoi Nystarsin tiukemmille ja se yritti tasoitusta lopussa ilman maalivahtia. Nystars kuitenkin kesti ja voitti 5–4. Minttu Hyytiä teki kaksi maalia, Iisa Mattila ja Jasmin Häggström kirjasivat tehot 1+1.

Ronja Hännikäinen pelasi tällä kertaa maalissa ja torjui yksitoista palloa.

Kalvolan Keihäs voitti C-lohkon 21 pisteellä. Nystars keräsi yhden pisteen vähemmän. SM-sarjaan selvitti tiensä myös ASB.

Muista lohkoista jatkoon etenivät Classic, SSRA, SB Vaasa, Northern Stars, Pelicans ja EräViikingit. SM-sarja käynnistyy marraskuun lopussa.

Kaikki lohkot huomioiden Iisa Mattila oli pistepörssin kolmas tehoin 16+10. Jasmin Häggströmin nimi löytyy sijalta viisi pisteillä 12+12.