Lounais-Suomen poliisin joulu oli hälytystehtävien määrällä mitattuna hyvin samankaltainen aikaisempien vuosien kanssa. Vuoden 2023 jouluun verrattuna tehtävämäärissä oli pientä nousua.
Poliisi hoiti aattoaamun ja Tapaninpäivän aamun välisenä aikana noin 780 tehtävää. Näistä tehtävistä 214 liittyy pahoinpitelyihin, kotihälytyksiin, mielenterveyteen, häiriökäyttäytymiseen tai päihtymyksiin. Kotihälytyksiä näistä oli 80. Kotihälytysten määrä oli hieman pienempi kuin vuoden 2023 jouluna.
Rattijuopumuksesta epäiltyjä poliisi tavoitti 14, näistä kolmea epäillään törkeästä rattijuopumuksesta.
Pahoinpitelyistä poliisi kirjasi 10 rikosilmoitusta. Törkeästä pahoinpitelystä kirjattiin yksi ilmoitus. Tapaninpäivänä poliisi aloitti joulun paluuliikenteen valvonnan heti aamulla.