
Puolustus- ja turvallisuusteknologiakonserni Summa Defencen tytäryritys Uudenkaupungin Työvene ja Baltic Workboats ovat allekirjoittaneet 110 miljoonan euron laivanrakennussopimuksen Belgian valtion kanssa.
Uudenkaupungin Työveneellä ja virolaistelakka Baltic Workboatsilla on vuonna 2023 perustettu yhteisyritys Nordic Yards Group, joka vastaa belgialaiselle valtionyhtiö DAB Vlootille toimitettavan ympäristöystävällisen 80-metrisen luotsiasema-aluksen suunnittelusta ja rakentamisesta.
Luotsiasema-alus on suunniteltu merikelpoiseksi, sillä sen tulee pystyä toimimaan kaikissa sääolosuhteissa pienempien luotsialusten tukialuksena. Alus pystyy toimimaan täydellä toimintakyvyllä jopa neljän metrin aallonkorkeudessa ja siinä on tilat 20:lle miehistön jäsenelle ja 12 luotsille.
Sopimuksen kesto on 42 kuukautta ja rakennusajan projektiin sisältyy optio toisesta vastaavasta aluksesta, mikä nostaa kokonaiskaupan arvon 110 miljoonaan euroon. Yhden aluksen hinta on 54,4 miljoonaa euroa.
– Tarjouskilpailun voittaminen yhdessä Baltic Workboatsin kanssa on merkittävä saavutus, joka korostaa vahvan kumppanuutemme arvoa. Yli 60 vuoden yhteisellä kokemuksella ja lähes 500 rakennetulla erikoisaluksella olemme luoneet vankan perustan tämän mittakaavan hankkeiden toteuttamiselle, sanoo Uudenkaupungin Työveneen toimitusjohtaja Juha Granqvist .
Granqvist kertoo, että Työveneelle rekrytoidaan projektin myötä lisää työntekijöitä.
– Mutta toki hyvin vahvasti nojaamme alihankintaan, hän lisää.
Luotsiasema-alus on mittaluokaltaan niin suuri, etteivät Työveneen nykyiset tai rakenteilla olevat hallitilat riitä siihen.
– Alus on niin iso, ettei sitä voida rakentaa sisätiloissa, Granqvist toteaa.
Tässä vaiheessa hanketta hän ei vielä anna lisätietoja enempää, koska neuvottelut eri tahojen kanssa ovat kesken. Vielä ei siis paljasteta esimerkiksi sitä, millä aikataululla aluksen rakentaminen alkaa.
Summa Defence Oy:n toimitusjohtaja Jussi Holopainen toteaa, että nyt tehty sopimus on esimerkki suomalaisesta ja virolaisesta yhteistyöstä ja yhtiöiden kyvystä päästä mukaan kansainvälisesti merkittäviin hankkeisiin.
– Summan tytäryhtiöllä on hyvin vahva tilauskanta ja odotamme voimakasta liikevaihdon ja käyttökatteen kasvua vuonna 2025, Holopainen lisää.
Baltic Workboatsin omistaja ja hallituksen puheenjohtaja Margus Vanaselja lisää, että sopimus on merkittävä virstanpylväs virolaisessa ja suomalaisessa laivanrakennushistoriassa.
– Se osoittaa, että yrityksemme pystyy kilpailemaan kaikkein monimutkaisimmista ja vaativimmista kansainvälisistä projekteista, Vanaselja kertoo.
Fakta
Luotsiasema-alus
Se toimii jatkossa Pohjanmerellä.
Alus on varustettu ympäristöystävällisellä diesel-sähköisellä hybridipropulsiojärjestelmällä.
Aluksen energiajärjestelmä koostuu kuudesta Volvo Penta -dieselgeneraattorista.
Niiden kokonaisteho on 3 750 kw.
Lisäksi aluksella on 1 130 kwh:n kapasiteetti akkupankista.
Alus on suunniteltu valmiudella siirtyä metanolipolttoaineeseen tulevaisuudessa, mikä näyttää suuntaa merenkulun vihreälle siirtymälle.
Lähde: Uudenkaupungin Työvene