Keväällä nimitetään uudet luottamusmiehet myös muihin toimielimiin.
Uusilla luottamushenkilöillä on Uudessakaupungissa edessään hyvin erilainen kausi kuin nykyisillä. Tällä valtuustokaudella on tehty paljon investointeja: on rakennettu monitoimijatalo Wintteri, saneerattu pääkirjasto, Alinenkatu ja rakennettu uusia liikuntapaikkoja. Junaratakin on sähköistetty.
Osallistavan budjetoinnin kautta on pystytty toteuttamaan kaupunkilaisten toiveita. On saatu uusia laavuja, rannoille parannuksia ja Lasamäen pulkkamäkikin olisi kunnossa, jos vain olisi lunta. Kaupunki on satsannut Sakunkulman toimintaan, on vietetty Rauhan juhlavuotta, rakennettu julkista liikennettä ja saatu Kalantiin aurinkovoimala, joka tuo kaupungille lähes miljoonan euron kiinteistöverotulot vuosittain.
Palvelupuolellakin on tehty isoja muutoksia, jätepalvelut on siirretty Lounais-Suomen Jätehuolto Oy:lle ja sote-palvelut Varsinais-Suomen hyvinvointialueelle.
Näiden lisäksi kaupunki ja kaupunkilaiset ovat auttaneet tänne sodasta tulleita ukrainalaisia.
Tällä kaudella on ollut kova draivi rakentaa kaupunkia.
Uusilla luottamushenkilöillä on edessään toisenlainen urakka.
Uudenkaupungin Sanomat pyysi johtavia viranhaltijoita arvioimaan, minkälainen valtuustokausi on edessä. Vastauksena oli, että väestörakenteen muutos vaatii kunnan koko palvelutuotannon ja kiinteistöjen tarkastelua. Kyse ei siis ole vain kouluverkosta.
Ehdokasasettelu on ollut näissä vaaleissa takkuista. Se on ymmärrettävää, kun valitut joutuvat tekemään ikäviäkin päätöksiä. Kukapa sitä moiseen liemeen haluaisi?
Mutta juuri nyt luottamustoimiin tarvitaan rohkeita ja fiksuja ihmisiä, jotka näkevät huomista pidemmälle – ja valoa putken päässä.
Teija Uitto