Vakka-Suomessa jo satoja kakkostyypin diabeteksen digipolun käyttäjiä

0
Digipolulle voi merkitä myös verensokerimittausten tuloksia.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) avaa Terveyskylän digihoitopolun kakkostyypin diabetesta sairastaville Turussa. Vakka-Suomessa palvelu on ollut käytössä jo vuoden ajan.

Varhan tiedotteen mukaan Vakka-Suomessa kakkostyypin diabeteksen digihoitopolulla on jo noin 500 asiakasta. Polkua on käytetty Uudessakaupungissa, Taivassalossa, Kustavissa, Vehmaalla, Pyhärannassa, Laitilassa, Maskussa, Mynämäessä ja Nousiaisissa jo noin vuoden ajan.

– Käyttäjäpalautteen perusteella sekä asiakkaat että ammattilaiset ovat pitäneet etenkin mahdollisuudesta lähettää viestejä. Asiakkaan ei tarvitse jonottaa puhelimessa, vaan diabeteshoitajan vastaus tulee polulle kolmen päivän kuluessa. Kiireellisissä asioissa osataan yhä ottaa yhteyttä puhelimitse, kertoo suunnittelija Taru Haijanen , jonka tehtävä on edistää digihoitopolkujen käyttöönottoa hyvinvointialueella kansallisen suunnitelman mukaisesti.

Digihoidon tietosisällöt ovat olleet käyttäjien mielestä runsaita. Tietoa on voinut kerrata ja sulatella omassa tahdissa ohjauskäynnin jälkeen.

– Digihoitopolkua ovat käyttäneet aktiivisesti kaikenikäiset, myös yli 80-vuotiaat. Opastusta on tarjolla jokaiselle, jota aihe kiinnostaa. Polun käyttö edellyttää kuitenkin pankkitunnuksia ja nettiyhteyttä, Haijanen huomauttaa. Hän muistuttaa, että digihoitopolut ovat jo monelle turkulaisillekin tuttuja Varhan noin 40 erikoissairaanhoidon digihoitopolun ansiosta.

Haijasen työpari, suunnittelija Hanna-Kaisa Malmberg kertoo, että digihoitopolun kyselyitä on kehitetty ammattilaisten palautteen perusteella, jotta ne tukevat vastaanottokäyntejä mahdollisimman hyvin.

– Kun asiakas on vastannut ennalta palvelun vointikyselyihin, voidaan yhteinen keskusteluaika käyttää yksilöllisesti juuri hänen kannaltaan oleellisten asioiden käsittelyyn, Malmberg sanoo.

Kakkostyypin diabeteksen digihoitopolulta löytyy tietoa ja omahoito-ohjeita sekä päiväkirjat verenpaineen, pulssin ja verensokerin omaseurantaan. Hoitopolun kautta potilas tavoittaa diabeteshoitajan kiireettömissä asioissa ja voi esimerkiksi sopia käyntiajan vastaanotolle. Kiireellisissä kysymyksissä käytetään edelleen puhelinta.