Vuodeosasto siirrettiin keväällä 2024 Uuteenkaupunkiin. Tarkoitus oli keskittää vuodeosastojen toiminta kesän ajaksi.
Kun Laitilaan ei saatu palkattua vakinaista lääkäriä, Tyks-sairaalapalvelujen lautakunta päätti lokakuussa, että Laitilan vuodeosasto jatkaa toimintaansa Uudessakaupungissa. Marraskuussa aluehallitus päätti sittenkin, että osasto palaa Laitilaan, ja valtuutti viranhaltijat varmistamaan toiminnan jatkumisen Laitilassa.
Varha on yrittänyt rekrytoida lääkäriä Laitilaan. Ylilääkäri Paula Viikari Tyksin sairaalapalveluista kertoo, että osastolle on hankittu lääkäri nyt ostopalveluna, koska useampi rekrytointi on päättynyt tuloksettomana.
Koska vuodeosastolle saatiin vihdoin lääkäri, se otettiin käyttöön tällä viikolla. Laitilassa on nyt 15 potilaspaikkaa.
– Mahdollisesti paikkamäärä vielä hieman nousee, Viikari kertoo.
Vuodeosaston paluu Laitilaan vaikuttaa Uuteenkaupunkiin niin, että Vakka-Suomen sairaalassa on nyt 30 potilaspaikkaa aiemman 50 potilaspaikan sijaan. Kesän tilanteesta Viikari ei vielä osaa sanoa.
Viikarin mukaan Laitilan vuodeosastolla hoidetaan jatkokuntoutuksessa olevia, ei akuutteja potilaita. Lääkäri on osastolla kolmesti viikossa. Muuna aikana lääkäriä konsultoidaan puhelimitse.
Vakka-Suomen sairaalassa on tilat kahdelle vuodeosastolle. Molemmille vuodeosastoille suunnitellaan remonttia ja väistötilana toimisi silloin muun muassa Laitilan vuodeosasto.
Vuodeosastojen remontin Uudessakaupungissa on tarkoitus alkaa ensi vuonna. Remontti kestäisi vuoteen 2027.