Nyt katson asioita hieman etäämmältä. Yhä tärkeämpää on, että päätöksiä tekevät ihmiset, joilla on monipuolista osaamista, halua perehtyä asioihin ja näkemystä tulevaisuudesta. Eletään aikaa, jolloin päättäjän arvot ovat isossa roolissa ja hyvä niin.
Varsinais-Suomessa jokaisella kunnalla on oma identiteettinsä, vahvuutensa ja haasteensa. Meillä on elinvoimaisia kyliä, kasvavia kuntakeskuksia, vilkasta yrittäjyyttä ja kaunista saaristoa. Samalla meillä on paineita varmistaa lähipalvelut, houkutella osaajia ja tehdä fiksuja, kestäviä investointeja.
Tulevaisuutta rakennetaan kunnissa. Niissä tehdään työtä, perustetaan yrityksiä, kasvatetaan lapsia ja rakennetaan elämää. Kuntavaaleissa päätetään siitä, millaisessa kunnassa haluamme elää ja millaisessa kunnassa on tulevaisuutta.
Liian usein keskustelu typistyy säästöihin, leikkauksiin ja siihen, mitä joudutaan karsimaan. Se on toki osa realismia, mutta ei saa olla ainoa näkökulma.
Kuntien elinvoima syntyy kehittämällä ja rakentamalla. Tarvitaan päätöksiä, jotka tukevat ja helpottavat yrityksiä, houkuttelevat uusia asukkaita, mahdollistavat palvelut ja luovat toivoa.
Kunnissa pitää puhua myös investoinneista, kumppanuuksista ja rohkeudesta tehdä toisin. Se tarkoittaa yrittäjyyttä ja sitä kautta työpaikkoja, verotuloja, palveluita ja paikallista osaamista. Jos elinvoima unohdetaan, ei jää mitään kehitettävää eikä lopulta mitään säästettävää.
Aluevaalit määrittävät, miten sosiaali-, terveys- ja pelastuspalvelut toimivat Varsinais-Suomessa. Isoja asioita, jotka koskettavat meitä kaikkia jossain elämänvaiheessa sekä monia arjen ylläpitäjänä eri elämäntilanteissa.
Hyvinvointialueella tehtävät päätökset vaikuttavat myös alueiden sekä kuntien elinvoimaan ja kasvuun. Näitä päätöksiä ei tehdä jossain kaukana. Ne tehdään tulevien aluevaltuutettujen toimesta ihan tässä lähellä. Käy äänestämässä.
Teija Leino
viestintäyrittäjä