Alun perin immersiiviseen tilaan oli tarkoitus rakentaa kaareva seinä. Se olisi tullut kuitenkin niin kalliiksi, että siitä luovuttiin. Nyt tila on tavallinen kulmikas huone, joka on varustettu videotykeillä, lasertunnistimilla ja hyvällä äänentoistolla, silti se toimii hyvin elämyksellisenä oppimistilana.
Vanhempi väki voi kummastella, mihin näin hienoa oppimistilaa tarvitaan. Opittiinhan sitä ennenkin kirjoja lukemalla ja ruutuvihkoon laskemalla. Liitutaulu riitti luokkahuoneen varusteluksi.
Maailma kuitenkin muuttuu, ja myös opettamisen metodit. Immersiivinen tila lisää lasten ja nuorten yhdenvertaisuutta, kun se helpottaa esimerkiksi lukihäiriöisten oppimista. Kun näin hienoja keinoja on käytettävissä oppimisen tueksi, on mahtavaa, että Uusikaupunki voi olla edelläkävijänä ottamassa niitä käyttöön. Immersiivinen tila on harppaus tulevaisuuteen.
Immersiivistä tilaa voidaan käyttää moneen muuhunkin tarkoitukseen. Tilaa suunnitellaan jo Wintterin esittelytilaksi, johon voisi tuoda ryhmiä tutustumaan rakennukseen. Kun koko talon kiertäminen kestäisi 2–3 tuntia, immersiivisessä tilassa voi esitellä rakennusta lyhyesti ja tehdä sitten pienen kierroksen talossa.
Tilaa voidaan käyttää myös erilaisiin kulttuurielämyksiin ja koulutukseen. Myös ikääntyneet voisivat hyötyä Wintterin immersiivisestä tilasta. Tyksissä on kokeiltu virtuaalikonserttia aivoverenkiertohäiriöiden kuntoutuksessa ja muistisairailla potilailla. Kokeilu tuotti hyviä tuloksia.
Teija Uitto