Nuorten tekemistä rikoksista ilmoitetaan poliisille entistä hanakammin

0
Vanhempi rikoskonstaapeli Mika Lintula ja sosiaaliohjaaja Saga Pick-Leino kuuluvat Vakka-Suomen Ankkuri-tiimiin. Tiimin tarkoituksena on ennaltaehkäistä nuorten rikollisuutta ja auttaa väärille teille joutuneita nuoria ja heidän perheitään.

Uudessakaupungissa sekä alle 15-vuotiaiden että 15 –17-vuotiaiden nuorten tekemien, poliisin tietoon tulleiden, rikosten määrä on ollut kasvussa. Erityinen piikki tilastoissa näkyy vuoden 2024 kohdalla.

– Uskoakseni kyse ei ole siitä, että rikollisuus olisi yhtäkkiä merkittävästi lisääntynyt paikallisten nuorten keskuudessa, vaan siitä, että rikoksista ilmoitetaan aiempaa matalammalla kynnyksellä, toteaa vanhempi rikoskonstaapeli Mika Lintula.

Lintula on osa Vakka-Suomen alueen nuorten parissa työskentelevää Ankkuri-tiimiä. Poliisin lisäksi tiimissä on mukana sosiaalityöntekijä, sosiaaliohjaaja, nuorisotyöntekijä ja psykiatrinen sairaanhoitaja. Vakka-Suomen Ankkuritoiminta käynnistettiin reilu vuosi sitten.

– Ankkuri-tiimi on antanut nuorten kanssa työskenteleville tahoille ja nuorille itselleen selkeän väylän ilmoittaa rikoksista, joissa osallisena on nuori tai nuoria, ja tämä näkyy nyt myös poliisin tilastoissa, tiivistää Lintula.

Samaan aikaan tietoisuus siitä, mikä on rikollista toimintaa, on kasvanut. Niinpä pitkään poliisina eri tehtävissä työskennelleellä Lintulalla on takanaan uransa kiireisin työvuosi.

– Nuorten tekemisten selvittelyn lisäksi aikaa on toki vienyt kouluvierailut kaikissa Vakka-Suomen alueen kouluissa sekä laillisuuskasvatustehtävät, Lintula tarkentaa.

Moniammatillisen ankkuritiimin toiminnan ytimenä ei kuitenkaan ole rikosten selvittäminen, vaan lapsen tai nuoren auttaminen. Tässä onnistuminen on osin kiinni lapsen tai nuoren perheen osallistumisesta.

– Tältä osin olen kohtalaisen pettynyt. Vastaani on tullut luvattoman paljon vanhempia, joita ei jälkikasvun tekemiset kiinnosta. Monella ei ole riittävää kykyä kommunikoida oman nuoren kanssa, tai nuoren, jopa rikoksen tunnusmerkistön täyttävästä teosta, syytetään muita, esimerkiksi kavereita tai koulua. Lapselle halutaan olla kaveri,a eikä aikuinen, kertoo Lintula.

Kuvaavaa on se, että kun Lintula ottaa yhteyttä vanhempiin ja kutsuu heidät poliisilaitokselle keskustelemaan nuoren rötöksistä, niin vastauksena saattaa olla ihmettelyä siitä, etteikö poliisilla ole parempaa tekemistä.

– Olen tähän todennut ja totean jatkossakin, että ei ole. Näiden vaikeuksiin joutuneiden lasten ja nuorten auttaminen on tärkeintä, mitä voin poliisina tehdä. Kun päästään varhain puuttumaan nuoren käytökseen, ja hän saa tarvitsemansa avun, niin se on sitä tehokasta ennaltaehkäisevää työtä myös rikollisuuden saralla.

Vanhempien välinpitämättömyys on yksi selitys siihen, miksi nuorten häiriökäyttäytyminen on yhä julkisempaa. Esimerkiksi jopa täysin ventovieraita, iäkkäitäkin ihmisiä nimitellään ja uhkaillaan ,keskellä katua.

– Onneksi suurin osa nuorista käyttäytyy yhä todella fiksusti, mutta sitten on tämä joukko, jonka käytöksellä ei näytä olevan mitään rajaa. Heille väkivallalla ja kostolla uhkailu on normaalia käytöstä. Samalla naisvihamielisyys ja rasistinen puhe ovat yleistyneet. Tämän tyyppisen käyttäytymisen mallit tulevat valitettavan vahvasti sosiaalisen median puolelta, toteaa Lintula.

Vanhempi rikoskonstaapeli Lintula toivookin vanhempien ryhdistäytyvän myös somen suhteen.

– Sen lisäksi, että päivittäin kysytään nuorelta kuulumisia ja sitä, miten menee koulussa ja kavereiden kanssa, niin edes kerran viikossa käydään yhdessä läpi nuoren somen käyttöä. Mitä sovelluksia hänen puhelimeltaan löytyy ja, mihin niitä käytetään ja millaista somesisältöä nuori kuluttaa ja miksi.

Vaikka Ankkuri-tiimillä on ollut kädet täynnä töitä, niin ilonaiheitakin menneestä vuodesta löytyy.

– Uusijoita on minun puheilleni tullut ilahduttavan vähän. Eli valtaosa tänne poliisilaitokselle joutuneista nuorista on ymmärtänyt tilanteensa ja parantanut tapansa. Se kannustaa jatkamaan, Mika Lintula korostaa.

”Ota vastaan apua, välitä rakkautta ja aseta rajoja”

Tärkeä osa Ankkuri-tiimin työtä on löytää tapoja tukea, ei vain nuorta, vaan koko perhettä.

– Se, että oman lapsen tai nuoren toiminta on johtanut lastensuojeluilmoitukseen, on monelle huoltajalle kova paikka. Pelätään, että lapsi tai nuori otetaan heti huostaan, eikä perhettä kuulla. Tämä ei missään tapauksessa ole tavoiteltava tilanne, vaan me haluamme aidosti auttaa, korostaa Ankkuri-tiimin sosiaaliohjaaja Saga Pick-Leino.

Kun lapsi tai nuori huoltajineen tulee kutsuttuna Ankkuri-tiimin tapaamiseen, niin yhdessä käydään läpi perheen tilannetta ja sitä, mitkä seikat mahdollisesti ovat johtaneet siihen, että lapsi tai nuori on nyt vaikeuksissa.

– Koska meillä on tiimissä mukana sekä sosiaalityöntekijöitä että sairaanhoitaja, niin pystymme auttamaan perhettä laaja-alaisesti, niin sanotusti yhden luukun periaatteella, muistuttaa Pick-Leino.

Omana neuvonaan vanhemmille Saga Pick-Leino korostaa rakkautta ja rajoja.

– Ei se lapsi mene siitä rikki, jos häneltä otetaan yöksi kännykkä pois. Huomattavasti vaarallisempaa on se, jos lapsi ei yöllä nuku.

– Tiedän, että se rajojen vetäminen on joskus vaikeaa, mutta se vain kuuluu vanhempien tehtäviin, tiivistää Pick-Leino.

Ankkuri-tiimin poliisijäsen, vanhempi rikoskonstaapeli Mika Lintula kannustaa perheitä siihen, että jokaisella lapsella ja nuorella olisi edes yksi mielekäs harrastus.

– Harrastaminen ei välttämättä ole niin kallista ja taloudellistakin tukea lasten ja nuorten harrastuksiin on saatavilla, vinkkaa Lintula.