
Paikalliset kierrätystavoitteet on kirjattu Lounais-Suomen jätehuollon toimialueen kuntien, jätehuoltolautakunnan ja Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) yhdessä hyväksymään vuosien 2023–2028 jätehuolto-ohjelmaan ”Kohti kiertotaloutta”. Siinä tähdätään kierrätyskelpoisten materiaalien mahdollisimman tehokkaaseen kierrättämiseen ja sekajätteessä olevien kierrätyskelpoisten jätemateriaalien määrän puolittamiseen.
– Tuoreimman sekajätteen koostumustutkimuksen tulokset osoittavat, että esimerkiksi bio- ja muovijätteiden osuus sekajätepussin painosta on puolet. Todellista sekajätettä on vain 13 prosenttia, kun 87 prosenttia painosta voitaisiin kierrättää tehokkaammin, taustoitti Lounais-Suomen jätehuollon palvelujohtaja Cati Huhta.
Jätehuolto-ohjelman tavoitteiden saavuttamiseksi Lounais-Suomen jätehuolto teetti selvityksen siitä millä keräystavoilla ja millä alueilla kierrätettävien jätteiden talteenottoastetta voitaisiin lisätä tehokkaimmin. Selvityksessä huomioitiin myös kustannus- ja ympäristövaikutukset.
Selvityksen perusteella eniten vaikuttavuutta saavutetaan parantamalla taajamien 1–4 asunnon kiinteistöjen lajittelupalveluja monilokeroastioita ja -autoja hyödyntämällä.
– Nykyisin näiden kiinteistöjen pihoista haetaan paljon lajittelematonta, kierrätyskelpoista jätettä sisältävää sekajätettä. Vain harva pieni taloyhtiö tai omakotitalo on hankkinut pihalleen pakkausjätteiden keräysastioita, joten niiden aktiivisesti lajittelevat asukkaat joutuvat kuljettamaan pakkausjätteensä itse ekopisteisiin, selvitti LSJH:n varatoimitusjohtaja Jaana Turpeinen.
– Niinpä laadimme kevään aikana ehdotuksen nimeltä Tikkavisio. Siinä esitetään, että helpottamalla lajittelua pienten asuinkiinteistöjen pihoilla voidaan sekajätteen määrää vähentää murto-osaan nykyisestä, Turpeinen jatkoi.
Tikkavision toteuttaminen edellyttää jätehuoltomääräysten muuttamista niin, että bio- ja pakkausjätteiden keräysvelvoite koskee kaikkia kiinteistöjä 10 000 asukkaan kaupunkitaajamissa ja muissa taajamissa.
Tikkapalveluihin siirtyminen toteutuisi asteittain arviolta vuoden 2030 loppuun mennessä.
Omakotitaloissa yleisin Tikkapalvelu olisi muovi-, kartonki-, metalli- ja lasipakkauksille varattu nelilokeroastia. Sen rinnalla toisena astiana olisi joko kompostoivilla kotitalouksilla sekajäteastia tai vaihtoehtoisesti kaksilokeroastia seka- ja biojätteille.
– Joustavuus ja vaivattomuus asukkaan arjessa on visiossa huomioitu niin että astiakokoja ja -malleja, tyhjennysvälejä ja myös useamman kiinteistön yhteisiä kimppa-astioita on helppo räätälöidä erilaisten ja muuttuvien tarpeiden mukaan, kertoi Huhta.
Uutena pihaan tulevasta pakkausjätteiden nelilokeroastiasta veloitettaisiin astiavuokran sisältävä kuljetusmaksu, mutta ei lainkaan käsittelymaksuja.
Haja-asutusalueilla pakkausjätteet tulisi jatkossakin toimittaa ekopisteisiin, mutta ainakin pakkausjätekuljetusten siirtymäreittien varrella sijaitseville kiinteistöille LSJH haluaisi tarjota mahdollisuuden liittyä myös vapaaehtoiseen bio- tai pakkausjätekeräykseen.
LSJH:n Tikkavisiosta järjestetään syykuun alussa osakaskunnille, jätehuoltoviranomaiselle ja muille sidosryhmille keskustelutilaisuus. Tämän jälkeen LSJH:n tekemän ehdotuksen käsittely siirtyy jätehuoltoviranomaiselle.