Ráidu tuo saamelaisen äänen Crusell-viikolle – Joikaaja Anna Näkkäläjärvi-Länsman esiintyy osana Ajassa-konserttia

0
Osana Ajassa-konserttikokonaisuutta kuullaan teos Ráidu, joka sisältää Nuorgamissa asuvan laulaja-lauluntekijän Ánnámáretin eli Anna Näkkäläjärvi-Länsmanin säveltämää joikua.

Perjantaina monitoimijatalo Wintterin Rauha-salissa järjestettävässä Ajassa-konsertissa päästään kuulemaan, minkälaisia uusia avauksia, suuntia ja kokeiluja Crusell saattaisi tehdä nykypäivänä. Konsertissa Crusellin musiikki kohtaa nykyajan säveltäjät ja sovittajat ennakkoluulottomissa teoksissa. Osana konserttikokonaisuutta kuullaan teos Ráidu, joka sisältää laulaja-lauluntekijän Ánnámáretin eli Anna Näkkäläjärvi-Länsmanin säveltämää joikua.

– Ráidu syntyi osana Sámi Comp -hanketta ja sai ensi-iltansa Hetan Musiikkipäivillä Enontekijöllä vuonna 2023. Sävellysprosessi kesti kuitenkin kuukausia, Näkkäläjärvi-Länsman kertoo.

Teos ei ole yksin hänen käsialaansa.

– Kyseessä on yhteistyö espanjalais-suomalaisen säveltäjän Jaime Belmonten kanssa. Itse sävelsin teoksen joiku-osuudet.

Näkkäläjärvi-Länsmanin mukaan suomeksi Ráidu tarkoittaisi poroaitoa tai porokaravaania. Teoksella on hänen mukaansa myös merkityksellinen teema.

– Teos kuvaa saamelaisten rankkaa ja traagista historiaa. Aikoinaan saamelaisten jäänteitä kaivettiin haudoista rasistisen rotututkimuksen nimissä. Myös kirkko antoi tähän luvan, hän avaa.

Näkkäläjärvi-Länsman tunnetaan erityisesti joikaajana.

– Joiku, tai pohjoissaameksi luohti, on laulullinen ilmaisumuoto, joka on syvästi juurtunut pohjoissaamea puhuvien saamelaisten kulttuuriin.

Hän kertoo, että joiku on tunnettu musiikin suuntaus.

– Suomessa on paljon kansainvälisesti tunnettuja saamelaisia artisteja, hän lisää.

Näkkäläjärvi-Länsman kertoo, että hän itsekin kiertää keikkailemassa ja konsertoimassa paljon, pääasiassa Ánnámáret-kokoonpanolla.

– Vuosien varrella on tullut kierrettyä niin Suomea kuin monia muitakin maita.

Saamelainen perinne on myös joikauksen ohella osa artistin arkea.

– Elän perinteistä saamelaista perhe-elämää poronhoitajayhteisössä. Poronhoito on tärkeä osa arkeamme.

Nuorgamissa, Suomen pohjoisimmassa kylässä asuvalle laulajalle Crusell-viikko on kuitenkin entuudestaan tuttu.

– Olen aikaisemmassa elämässäni ollut klarinetistiopiskelija ja osallistuin silloin viikon kestäneelle mestarikurssille Crusell-viikolla.

Laulaja kertoi päässeensä silloin nauttimaan Ugin kesästä ja tunnelmasta.

– On oikein mukavaa päästä jälleen takaisin Uuteenkaupunkiin, hän lisää.

Konsertoimaan Uuteenkaupunkiin hän päätyi vanhan tuttavansa, Crusell-viikon taiteellisen johtajan Olli Leppäniemen , kautta.

– Tapasimme silloin, kun opiskelin klarinetinsoittoa. Konserttikokonaisuuteen valittiin uudenlaisia ja kokeilevia teoksia, joten hän osasi kysyä teostamme mukaan.

Näkkäläjärvi-Länsman kertoo olevansa kiitollinen, että on päässyt osaksi korkeatasoista kokonaisuutta. Hän kertoo arvostavansa konsertin Ajassa-teemaa.

– On myös mahtavaa löytää konteksti, johon meidän teoksemme sopii hienosti mukaan, hän kiittelee.

Konsertissa nähdään laulaja-lauluntekijän mukaan paljon soittimia ja muusikoita, niin Crusellin musiikkia kuin muutakin uutta ja vanhaa. Ráidu-teos päättää koko konsertin.

– Konsertista tulee varmasti kovin hieno. Itsekin sitä mielelläni kuuntelisin, jos en olisi mukana esiintymässä, hän toteaa.