
Kaavoitusarkkitehti Markus Gerke ja suunnitteluavustaja Jenni Karilainen esittelivät Kalannin kirjastossa tiistaina Kalannin osayleiskaavaehdotusta.
Luukkala kertoi Gerkelle, että valtakunnallisesti arvokkaaksi maisema-alueeksi merkitty Laitilan Lakeuden alue halkoo osin myös hänen maitaan. Alue on merkitty kartalle hennolla oranssilla viivalla, mutta Luukkalalle sillä on iso merkitys.
– Menetin sen seurauksena merkittävät tulot. Tuon viivan takia en voinut vuokrata aurinkovoimalan käyttöön kaikkia niitä maita, jotka olisin halunnut.
Gerke huomauttaa, että siihen rajaukseen Kalannin osayleiskaava ei vaikuta.
– Laitilan Lakeus on merkitty jo maakuntakaavaan.
Luukkala haluaa tietää, mikä taho on arvioinut, että Kalannistakin osa kuuluu Laitilan Lakeuden arvokkaaseen maisema-alueeseen.
– Valitettavasti en osaa tähän vastata. Ympäristöministeriö on jo vuonna 1986 asettanut työryhmän, joka on kartoittanut valtakunnallisesti arvokkaita maisema-alueita. Laitilan Lakeus eli Laitilan peltoaukeamat ovat määritelty näiksi arvokkaiksi maisema-alueiksi. Sitä en tiedä, miten Kalannin alue on siihen otettu mukaan.
Gerke kertoo myös, että kunta ei valitettavasti siihen voi vaikuttaa. Valtakunnallisesti arvokkaista maisema-alueista päättää viime kädessä valtioneuvosto.
– Olemme Uudessakaupungissa omalta osaltamme pyrkineet osayleiskaavassa pehmentämään määräyksiä, jotta maatalousyrittäjille jäisi mahdollisuudet jatkaa elinkeinoaan. Siinä mielessä on tärkeää, että saamme palautetta kaavaehdotuksesta.
Erkki Luukkala ja Marko Mäki-Arvela toteavat, että joka tapauksessa Kalannin Hallu on nyt ”väärinkohdeltu alue”.
– Olemme tästä tehnyt Elyyn vastineita, mutta eivät ne mihinkään ole johtaneet.
Kalannin osayleiskaava ollut tekeillä yli 20 vuotta
Teija Uitto
Kalannin osayleiskaava on nähtävillä 5.1.2024 saakka. Kaavan laatiminen on kestänyt pitkään, sillä kaavoitustyö käynnistyi jo vuonna 2001 ympäristö- ja lupalautakunnan päätöksellä.
Miksi kaavoitus kestää Uudessakaupungissa näin pitkään, kaavoitusarkkitehti Markus Gerke?
– Meillä Uudessakaupungissa on vain yksi kaavoitusarkkitehti ja yksi suunnitteluavustaja. Kun vertaan esimerkiksi Raumaan, siellä on viisi kaavoitusarkkitehtiä.
– Itse olen ollut tässä hommassa vasta vuoden, joten en osaa kertoa, miten tämä kaava on ollut näin kauan valmisteilla.
Gerke kertoo, että pelkästään Kalannin osayleiskaavaehdotuksen alue on kooltaan 190 neliökilometriä ja koko Uudenkaupungin maa-alue on 551,5 neliökilometriä. Esimerkiksi Turku on kooltaan vain 243 neliökilometriä.
– Onhan meillä aikamoisen iso alue kaavoitettavana, Gerke toteaa.