Kirkkaita ja hillittyjä värejä – Vakka-Suomen taideyhdistyksenteoksiaesillä Kalannin kirjastossa

0
Jan-Erik Nyberg ja Jorma Perhe pystyttivät Vakka-Suomen taideyhdistyksen näyttelyä torstaina. Taustalla Sanna Ivanoffin teos Talven henkäys.

Kalannin kirjaston Raimon kammarin seiniä korostaa maaliskuun ajan peräti yhdentoista taiteilijan töitä, kun Vakka-Suomen taideyhdistys toi jäsentensä tauluja näytille.

– Tyylillisesti on monenlaisia, on pastilleja, öljyväri- ja akryylitöitä ja valokuvia, kuvailee yhdistyksen puheenjohtaja Jorma Perhe .

Perhe mainitsee erikseen kahden nuoren taiteilijan osallistumisen näyttelyyn. Sanna Ivanoffin ja Jenni Nordmanin taulut solahtavat muiden hieman kokeneempien taiteilijoiden töiden väliin.

– Lähdettiin siitä, että yhteen väliin sopii aina yhden työt, Perhe kertoo näyttelyn ripustuksesta, jossa apuna oli jälleen kerran Jan-Erik Nyberg .

– Jan on ollut aina auttamassa pystyttämisessä. Ei varmaan kehtaa sanoa ei, Perhe tokaisee.

Miehet muistuttavat, että näyttelyn pystyttäminen on osa näyttelyä.

Mukana on ihan tuoreita töitä, mutta myös vanhempia teoksia. Myös Perheeltä on tällä kertaa omia tauluja mukana.

Kalantilaiselle Pirjo Hautakankaalle näyttelytila on tuttu. Hänen näyttelyyn tuomansa teokset ovat vuodelta 2018.

– Kansalaisopiston näyttelyissä olen ollut mukana, mutta tämä on ensimmäinen kerta näiden kanssa, Hautakangas sanoo ja katsoo kohti Perhettä ja Nybergiä.

Hautakangas maalaa joskus akryyliväreillä, mutta tekee pohjan aina öljyväreillä. Hänen maalauksissaan on yleensä hillittyjä värejä, jollaisia Perhe sanoo joskus tavoitelleensa, mutta ei ole onnistunut.

– Minulta taas ei onnistu kirkkaat värit, Hautakangas vastaa.

Asetelmia ja maisemia yleensä taltioivalle Hautakankaalle maalaaminen on mukava harrastus, jota hän on päässyt työstämään Torstaimaalareissa.

Vakka-Suomen taideyhdistyksen 85 jäsenelle Torstaimaalarit on hyvää sosiaalista toimintaa, jossa taiteilijoiden mukaan käydään päivän polttavat puheenaiheet läpi itse taiteen työstämisen ohessa.

– Siellä ei anneta aihetta, että tehkää tästä, vaan saa vapaasti tehdä, Perhe kuvailee.

– Öljyvärit, akryylit ja pastellit poikkeavat tekniikaltaankin niin paljon toisistaan, Nyberg myötäilee.

Vakka-Suomen taideyhdistyksen näyttely on esillä Kalannin kirjaston Raimon kammarissa maaliskuun ajan.