Junaliikennettä sinne ja tänne

0

Julkiseen keskusteluun on noussut monenmoisia ratahankkeita. Pisimmällä on lähijunaliikenne, jonka piti alkaa itse asiassa jo tänä vuonna. Suomen Lähijunat Oy esitteli taannoin suunnitelman, jonka mukaan Turusta Uuteenkaupunkiin olisi päässyt tunnin välein vuonna 2024.

Toistaiseksi radalla kulkevat yhä vain Yaran kuljetukset. Lähijunaliikennehanke etenee hitaasti. Tuorein edistysaskel on, että liikenne- ja viestintäministeriö (LVM) valmistee muutosta liikennepalvelulakiin (TS 19.3.). Muutos mahdollistaisi sen, että kunnat ja seudut voisivat ostaa junaliikennettä. Tällä hetkellä liikennepalvelulain toimivaltainen viranomainen on liikenne- ja viestintäministeriö, eli nykyisellään radanvarren kunnat eivät voisi ostaa junaliikennettä.

Lain muutos edistäisi lähijunaliikenteen käynnistämistä.

Lähijunaliikenne on saanut rinnalleen kaksi isompaa junahanketta. Pohjanmaan liitto on ehdottanut, että rannikon maakunnat aloittaisivat yhteisen selvityksen rantaradasta. Tämä koskisi merkittävästi myös Uuttakaupunkia, sillä rata kulkisi Turusta Uudenkaupungin kautta Poriin, Vaasaan, Ouluun ja Tornioon. Pohjanmaan liiton liikenneasiantuntijan mukaan Turun ja Porin välinen rataosuus voisi toteutua jo ennen vuotta 2050.

Jos Turun ja Uudenkaupungin välille saadaan toimivaa lähijunaliikennettä, järkevää olisi jatkaa rataa myös kohti pohjoista. Uudenkaupungin asema muuttuisi silloin ratkaisevasti. Kun tiestön kannalta Uusikaupunki on ”pussinperällä”, junalla pääsisi Uuteenkaupunkiin helposti.

Näiden lisäksi keskustelua viritellään myös Ruotsinradasta, joka kulkisi Vakka-Suomen halki Tukholmaan. Uuttakaupunkia tämä rata ei hyödyttäisi yhtä suuresti kuin rannikkorata, mutta Uusikaupunki olisi kuitenkin sen liepeillä.

Kuinka todennäköisiä nämä kaikki junaliikennehankkeet sitten ovat, on toinen asia. Radan rakentaminen maksaa, eikä Länsiradalle eli ns. tunnin junallekaan tahdo löytyä maksajia.

Teija Uitto