Kolmas liigakarsinta ei tuonut yllätyksiä ja ykkösdivarin runkosarjan valloittanut Helsingin Jokerit hoiteli nimiinsä myös tämän koitoksen. Numerollisesti ukilaiset tulivat hieman lähemmäksi, vaikka voittotaistelu tuli selväksi aikaisessa vaiheessa. Nystarsin naisten sesonki päättyi vierastappioon numeroin 3–8.
Jos edellisellä Helsingin visiitillä sinniteltiin pitkälle toiseen erään, niin nyt oli marssijärjestys valmis jo avauserässä. Jokerit johti ensimmäisellä tauolla peräti 6–0. ”Nyssen” kuparisen rikkoi Riikka Laato ( Vilma Ali-Laurila ) toisen erän lopulla kaventaen 7–1:een.
Sama nainen oli asialla, kun värkättiin Nystarsin toista osumaa, tällä kertaa esityön teki Julia Hakanpää . Kolmas maali tuli 24 sekuntia ennen pelin loppumista pelaajalta, jolle kausi oli tehopisteiden puolesta täysosuma. Liina Hyytiä päätti maalirikkaan kautensa ylivoimaosumaan Laura Piiroisen passista.
Nystarsin päävalmentaja Juha Haanpää ei ollut karsintatuloksesta pahoillaan, eikä siihen varmasti ollut syytäkään. Vastustaja oli kenties karsintojen kovin mahdollinen ja nousukarsintaan eteneminen oli jo kova juttu.
– Jokerit oli juuri niin vahva kuin odotettiin. Pelien sisällä oli pieniä hetkiä, kun pystyttiin haastamaan. Huonosti me ei pelattu. Olen yllättynyt, jos Jokerit ei etene näistä karsinnoista liigatasolle, Haanpää arveli.
Ensimmäistä kertaa naisten joukkue pääsi kokeilemaan siipiään valtakunnan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla ja halusi säilyttää paikkansa ilman karsintapeikkoa. Missio suoritettiin plusmerkkisesti ja se miellytti tietenkin niin pelaajia kuin valmennusta.
– Tämä oli onnistunut kausi, vaikka aika pienellä materiaalilla jouduttiin vetämään. Yli oman tason tämä ei mennyt, mutta tyytyväinen pitää olla, Haanpää muotoili.
Päävalmentaja muistutti, että kymmenen joukkueen sarjasta ainoastaan Jokerit selvisi ilman pistemenetyksiä Nystarsia vastaan. Kuuden joukkoon hamuttiin ja sijoitus oli viides. Haanpää myös kiitteli joukkuetta sitoutuneisuudesta ja oli kiitollinen, ettei loukkaantumisia tullut tämän enempää.
Nystarsin leirissä vedetään hetki happea, ennen kuin ensi kauden joukkuetta ryhdytään kasaamaan. Pääluotsi Haanpää piti erittäin tärkeänä, että seurassa on kovan tason aikuisjoukkue jotta junioreilla on tavoiteltavaa.
– T16-joukkue on menestynyt hienosti SM-sarjassa. He tuovat seuraavana jatkumoa ja osa pelaajista oli meidän mukana jo tällä kaudella. On tärkeää, että jatkamme hyvällä valtakunnallisella sarjatasolla myös ensi kaudella, Haanpää päätti.
Juha Laine