Kaupungin saamista lahjoitus- ja perintövaroista myönnetään rahat Sakunkulman avoimen päiväkeskustoiminnan jatkamiseen. Näin päätti maanantaina kokoontunut hyvinvointi- ja vapaa-aikalautakunta.
Kyseessä on Vakka-Suomen Vanhustenkotiyhdistyksen lahjoitusvaroista, joista irrotetaan 85 133,75 euron summa. Sillä palkataan hyvinvointikoordinaattori, järjestetään ikäihmisille ruokailu- ja kahvimahdollisuus, maksetaan tilojen vuokrat, järjestetään tapahtumia ja retkiä sekä turvataan päiväkeskuksen toiminta.
Ikäihmisille suunnattu avoin päiväkeskustoiminta alkoi Uudessakaupungissa Sakunkulman päiväkeskuksessa 32 vuotta sitten. Sote-uudistuksen myötä eli vuoden 2023 alusta kaikki sosiaali- ja terveyspalvelut siirtyivät Varsinais-Suomen hyvinvointialue Varhalle.
Varha vuokrasi osan Sakunkulman kiinteistöstä Uudenkaupungin kaupungilta kolmivuotisella sopimuksella. Nykyinen sopimus on voimassa vuoden 2025 loppuun, mutta se sisältää myös mahdollisuuden yhden vuoden lisäoptioon. Varha jatkoi Sakunkulman palveluiden tuottamista osana ikäihmisten sosiaali- ja terveyspalveluita.
Talvella Varha ilmoitti, että Varhan järjestämä ikäihmisten avoin päivätoiminta kaupungissa päättyy. Päätöksen taustalla oli Varhan tuottavuus- ja taloudellisuusohjelma. Siinä listataan toimenpiteitä ja tavoitteita Varhan talouden tasapainottamiseksi vuosina 2024–2026.
Samalla Varhan ikäihmisten palveluista kerrottiin, että uudenlaisen palvelutarpeen arvioinnin perusteella myönnettävä kuntouttava palvelu aloittaa Sakunkulmassa tämän vuoden elokuussa. Sen jälkeen Uusikaupunki ja Varha neuvottelivat ratkaisun, jossa kaupunki ottaa vastuulleen järjestää avointa päiväkeskustoimintaa Sakunkulmassa ja Varha järjestää uutta kuntouttavaa toimintaa.
Varha tarvitsee Sakunkulman tiloja elokuun alusta lähtien vain kahtena päivänä viikossa ja kaupunki voi siten järjestää avointa päiväkeskustoimintaa Sakunkulmassa kolmena arkipäivänä viikossa. Tähän kaupunki ei kuitenkaan ole budjetoinut varoja, joten aluksi varat toiminnan järjestämiseen järjestetään lahjoitus- ja perintövaroista. Lisäksi neuvottelutuloksena oli, että kaupunki maksaa Varhalle nimellisen korvauksen tilojen käytöstä.
Lahjoitus- ja perintövaroja käytetään Sakunkulman toiminnan siirtymäkauteen, joka alkaa tämän vuoden elokuussa ja päättyy ensi vuoden lopussa. Siirtymäkauden aikana ratkeaa esimerkiksi se, jatkaako Varha Sakunkulmassa omaa kuntouttavaa toimintaa ensi vuoden jälkeen.
Kaupungin hyvinvointijohtaja Jan Vuorenlaakso totesi hyvinvointi- ja vapaa-aikalautakunnalle, että ikäihmisten avoimen päiväkeskustoiminnan lakisääteisyydestä ja tehtävän järjestämisen vastuusta on esitetty erilaisia tulkintoja, mutta selkeyttä asiaan ei ole saatu.
– Linjaus ikäihmisten palveluiden tuottamusvastuusta tulisi saada sosiaali- ja terveysministeriön taholta, Vuorenlaakso summasi.