
Sote-asemia maakuntaan muodostuu yhteensä 16. Alkuperäisessä viranhaltijoiden tekemässä esityksessä sote-asemia oli vain 14, mutta aluehallitus päätti, että myös Maskuun ja Turun Pansioon tarvitaan omat sote-asemat. Valtuuston päätös vahvisti sen, että Laitilaan saadaan oma sote-asema.
Aivan yksimielisesti päätöstä ei kuitenkaan nuijittu läpi. Jyrki Yrttiaho (vas.) teki muutosesityksen lisäyksestä, jonka mukaan valtuusto edellyttää, että sote-palveluiden tasoa ei heikennetä nykyisestä eikä yksityistämistä esitetä. Lotta Laaksonen (vas.) kannatti Yrttiahon esitystä, joka kuitenkin kaatui äänestyksessä äänin 71–3.
Valtuuston puheenvuoroissa käytännössä läpi kokouksen nousi esiin yksi kysymys: Pitäisikö Varhan kääntyä valtiovarainministeriön puoleen lisärahoituksen toivossa vai ei. Ja jos rahaa ollaan vailla, tehdäänkö se leikkausten jälkeen vai niiden sijasta. Etenkin vasemmisto olisi mieluummin anonut lisärahaa kuin sopeuttanut toimintaa. Valtaosa valtuustossa puhuneista piti kuitenkin säästötoimia välttämättöminä.
Hyvinvointialueen johtaja Tarmo Martikainen muistutti, että leikkauksista huolimatta Varha joutunee pyytämään lisärahoitusta tai leikkaamaan lisää päästäkseen tavoitteeseen eli syntyneen alijäämän kattamiseen vuoteen 2026 loppuun mennessä.
– Se on tiukka paikka. Jo se, että vuoden 2025 tulos on positiivinen vaatii meiltä noin 100 miljoonan euron säästöt, hän sanoi.
Se, mistä valtuusto ei keskiviikkona päättänyt, olivat sote-pisteiden sijainnit ja niissä tarjottavat palvelut. Niistä päätetään sote-lautakunnassa ja aluehallituksessa. Aiemmin on esitetty, että jokaisessa kunnassa tulee olla vähintään sote-piste. Lisäksi aluehallitus linjasi viime viikolla, että jos sote-pisteessä on edeltävän vuoden aikana ollut yli 1 000 kasvokkain tapahtunutta lääkärinvastaanottoa, palvelu järjestetään jatkossakin.
Vakka-Suomessa Pyhäranta, Kustavi, Vehmaa ja Taivassalo ovat saamassa omat sote-pisteet. Tosin aluehallitus linjaa jatkovalmisteluohjeissaan, että esimerkiksi Pyhärannan sote-pisteestä ei välttämättä saisi palveluita joka viikko.
Hanna Hyttinen