Yrittäjän arkea: ”En tiedä minne toinen polku olisi johdattanut” – Paljon elämässään kokenut Johanna Laihonen nauttii nyt joka hetkestä

0
Johanna Laihosen työpäivät alkavat aina ”toimistokoira” Sulon kanssa aamulenkillä.

– Jos nyt perustaisin yrityksen, laittaisin vähän toimialaa kuvaavamman nimen, Johanna Laihonen naurahtaa.

Johannalla ja hänen miehellään Kallella on omat yritykset, mutta kaikki toiminnat ovat yhteisen @Hyvinvoinninhetki-nimen alla. Yrittäjänä Johanna on työskennellyt kohta 24 vuotta.

– Aloitin hierojana, mutta pidin myös alkuun ryhmäliikuntatunteja.

Hierontapöydälle tuli välillä asiakkaita, joilla oli turvotusta joko traumasta tai sairaudesta johtuen. Laihonen tiesi, että apu löytyisi lymfaterapiasta.

– Lymfaterapia on ainut käypä hoito turvotuksen poistoon. Turvotus tuo usein tosi kovan kivun.

Lymfaterapian hyödyistä kiinnostumisen taustalla oli oman äidin vakava sairastuminen.

– Ajattelin, että heitä on varmasti paljon muitakin. Se oli hätähuuto, että miksei kukaan tee tällaista enempää, vuonna 2006 lymfaterapeutiksi valmistunut Laihonen sanoo.

Hän on saanut auttaa myös monia syöpäpotilaita, mutta välillä työ on ollut henkisesti raskasta, sillä kaikki eivät parane. Hän tietää, mistä puhuu, sillä on kahdesti sairastanut itse vakavasti. Välillä oli pakko pitää lymfaterapian tekemisestä taukoa, koska työ tuli liian lähelle.

Laihonen harrasti nuorena ringetteä ja jääkiekkoa ja eteni yleisurheilussa nuorten maajoukkueeseen asti. Kiinnostus ihmiskehoa kohtaa syntyi siis jo nuorena. 19-vuotiaana hän lähti hierojakouluun.

– Alkuun oli ajatus, että se on välietappi johonkin, mutta niin se vain on kestänyt 24 vuotta.

Aluksi hän työskenteli alivuokralaisena kampaamon yhteydessä, mutta oma työpiste oli mielessä. Samanlainen ajatus oli hänelle täysin vieraalla hierojalla.

– Kiinteistövälittäjä ehdotti, että miksi ette tekisi yhdessä.

Ohessa hän ohjasi vesijumppaa ja ryhmäliikuntaa oman yrityksensä kautta.

– Lupasin aluksi tehdä kolme kuukautta, mutta se venähti 5,5 vuoteen.

Laihonen sairastui ensimmäisen kerran vuonna 2010 ja samoihin aikoihin hänen kätensä leikattiin. Hieronta sai jäädä ja mieleen muistui haave omasta pienestä kaupasta.

– Se paisui ja olinkin yhtäkkiä seitsemän päivää viikossa töissä, Luomu- ja lähiruokapuoti Aitoa pyörittänyt Laihonen muistelee.

Liike henkilöityi vahvasti häneen, eivätkä asiakkaat käyneet, jos hän ei ollut paikalla. Lopulta 3,5 vuoden jälkeen liike oli suljettava, vaikka taloudellisesti ei ollut huolta.

– Kivuliain paikka yrittäjänä oli lopettaa se kauppa. Piti joko laajentaa, sijoittaa paljon rahaa ja saada joku, joka on yhtä sydämellä kiinni tai lopettaa kauppa.

Työ opetti hänelle paljon ruoasta ja toi mukanaan niin ruoantuottajista kuin muutamista asiakkaistakin ystäviä. Samalle se vei paljon aikaa, kun juhlapyhätkin kuluivat usein putiikissa.

– Mutta se oli hieno kokemus.

Pohdinnan jälkeen Laihonen palasi vanhaan työhönsä hierojaksi, lymfaterapeutiksi, personal traineriksi ja äänimaljahoitajaksi.

– Kaipasin hektisestä arjesta pysähtymistä. Ensin kävin toisten ohjaamilla tunneilla, mutta jossain vaiheessa ihmiset alkoivat kysellä, mikset sinä tee sitä.

Äänimaljarentoutus on tuhansia vuosia vanha keksintö ja osoittaa, että ihmisen hyvinvointi on aina ollut tärkeää.

– Perusjutut, liikunta, uni ja ravinto. Ihmisen keho vaatii niitä kaikkia. Itsestä huolehtiminen ei vanhene koskaan.

Syventäviä liikunta- ja joogaohjausopintoja työn ohessa aloittavan Laihosen ohjelmassa on yhä ryhmäliikuntatunteja ja kuntosaliyksilöohjausta.

– Olen kiitollinen, että kaikkea mitä olen opiskellut, olen saanut tehdä.

Viime huhtikuussa työpisteensä VPK:n taloon muuttanut pariskunta on samalla alalla, mutta he katsovat sitä eri vinkkeleistä.

– Rönsyilen enemmän. Olemme tukeneet toinen toisiamme, kun on ollut koronaa ja kun sairastuin uudestaan 2022. Se pysäytti uudelleen maailman.

Parannuttuaan hän pohti, onko enää mitään annettavaa, mutta ymmärsi pian, että voi auttaa yhä vahvemmalta pohjalta.

– Joku onni ja varjelus on ollut, että olen kaksi kertaa saanut parantua. Voin vannoa, että olen kaikkeni tehnyt sen eteen. En tiedä minne toinen polku olisi johdattanut.

Laihonen pyrkii nauttimaan joka hetkestä. Sairastaessaan hän kaipasi eniten arkea, sitä että herätyskello soi ja oli jokin rytmi.

Työpäivät usein venyvät iltaan, mutta asiaa helpottaa aviomiehen sama tilanne. Vapaa-ajalle on silti jätettävä tilaa.

– Se on yrittäjän hyvinvointia, että on itselle aikaa. Ei ole koskaan ollut neljän viikon kesälomaa, mutta nytkin joulun aikaan pidimme kaksi viikkoa.

Oman aikansa vie vanha talo ja ”valtavan iso piha” istutuksineen. Luonnossa liikkuminen on toinen vapaa-ajan kulmakivi. Vielä vuosi sitten mukana kulki kolme huskya.

– Nyt ollaan ihmeissään, kun on vain yksi koira. Nyt kaikki on paljon helpompaa, vaikka tietenkin kaivataan niitä meidän pappakoiria.

Nyt työpäivä alkaa aina samalla tavalla.

– Pesukoneet päälle ja katsotaan, että kaikki on kunnossa, sitten ”työkoira” pääsee aamulenkille. Sen jälkeen ruvetaan vasta töihin.

Tmi Johanna Laihonen



Yrittäjä: Johanna Laihonen

Yrittäjänä alalla: 23 vuotta

Perustamisvuosi: 2001

Ala: hyvinvointiala

Työntekijöiden määrä: ei muita yrittäjän lisäksi

Tässä juttusarjassa esitellään paikallisia yrittäjiä muutaman viikon välein.