Maailman unipäivää vietetään perjantaina 14. maaliskuuta ja teemana on unen välttämättömyys terveydelle ja uniterveyden moniulotteisuus. Väestötutkimusten mukaan aikuisväestöstä noin kolmannes kärsii ajoittain unettomuusoireista ja 10–15 prosentilla on unettomuuteen liittyviä toimintakyvyn häiriöitä.
Tilapäisestä unettomuudesta kärsii 30–35 prosenttia aikuisista, ja lyhytkestoista unettomuutta esiintyy vuosittain 15–20 prosentilla aikuisista. Pitkäaikaisesta unettomuudesta kärsii Suomessa melkein joka kahdeksas aikuinen.
– Pitkäaikaisella unettomuudella tarkoitetaan, että uniongelma on jatkunut yli kolme kuukautta. Perusterveydenhuollossa noin puolet suomalaisista potilaista kuvaa lääkärin vastaanottokäynnillä unettomuusoireita, Tyksin uni- ja hengityskeskuksen asiantuntijasairaanhoitaja Nina Vahlman-Sario sanoo.
Varha käynnisti viime vuonna ensimmäisenä hyvinvointialueena Suomessa aikuisten unikoulun etäpalveluna osana NextGeneration EU-rahoitteista Kestävän kasvun Varsinais-Suomi -hanketta.
– Varhalla koulutettuja unihoitajia on tällä hetkellä noin 70, jotka tekevät perustyön lisäksi unihoitajan työtä, Vahlman-Sario kertoo.
Unihoitajat työskentelevät eri puolta Varsinais-Suomea. Unikoulua voidaan järjestää ryhmätoimintana etänä ja jokaiseen ryhmään mahtuu 4–6 osallistujaa.
– Unikouluja ei järjestetä pelkästään etänä, vaan tavoitteena on, että jokaisella terveysasemalla olisi unihoitaja, jotta voisimme tarjota tasapuolista apua uniongelmiin koko Varsinais-Suomessa, hän sanoo.
Kun uniongelma on kestänyt pidempään ja siitä on selkeästi haittaa, tulee terveydellisiä ongelmia.
–Terveysasema on ensisijainen paikka mistä hakea apua. Siellä arvioidaan, tarvitaanko unikoulua vai ei, Vahlman-Sario huomauttaa.