Padelille riittää kysyntää – PadUki on Uudenkaupungin ensimmäinen ja ainoa padelseura

0
PadUkin puheenjohtaja Mervi Taipaluksen ja varapuheenjohtaja Niko Peltosen tavoitteena on saada padelharrastajat kaupungissa aktivoitumaan ja liittymään yhteisen seuran alle.

Uudessakaupungissa käynnistyy ensimmäistä kertaa padelin seuratoiminta. PadUki ry on aloittanut nyt virallisesti seuratoimintansa tavoitteenaan kehittää padeltoimintaa paikkakunnalla muun muassa järjestämällä valmennusta, pelitapahtumia ja kilpailuja.

Vuonna 2021 yhdistys perustettiin, mutta seuratoimintaa ei aiemmin ole järjestetty. Nyt sellaista on tarkoitus käynnistää puheenjohtaja Mervi Taipaluksen ja varapuheenjohtaja Niko Peltosen kipparoimana.

Padelpelaajilta on tullut toiveita, jos kaupungissa saataisiin harrastajien kesken yhteisöllisyyttä, seuratoimintaa ja yhteistä tekemistä sekä tapahtumia.

Kaupungissa padelkenttiä ylläpitävän Padel Uudenkaupungin Mikael Herbert ja Joiju Sura ovat järjestäneet Padelliiton alaisia kansallisia kisoja sekä pienempiä turnauksia. Mutta apukäsien tarve olisi toivottua.

– He sitten ehdottivat meitä, jos voisimme lähteä vetämään toimintaa, Peltonen taustoittaa.

Padel nousi Suomessa suureen suosioon korona-aikana, jolloin myös PadUki perustettiin. Taipaluksen mukaan Uudessakaupungissa on aktiivisten kävijöiden määrä pysynyt hyvänä koko ajan, vaikka tarkkoja lukumääriä on vaikea arvioida. Ikähaitari on 25-vuotiaista pelaajista ylöspäin.

– Tavoite olisi nyt samalla kartoittaa aktiivipelaajia ja toivotaan, että mahdollisimman moni heistä liittyisi seuran jäseneksi ja mukaan toimintaan. Samalla tietenkin yritämme houkutella uusia harrastajia, Taipalus toivoo.

Uudessakaupungissa on ulkokentät Sorvakossa ja sisäkenttä urheilukeskuksessa. Taipaluksen ja Peltosen mukaan kentät ovat kiireisimpinä vuoroaikoina lähes aina loppuunvaratut, joten kysyntää on. Kenttien johdosta padelia on mahdollista harrastaa kaupungissa vuoden ympäri.

Seuran tavoitteena on ensi syksyksi saada miesten ja naisten joukkue Suomen Padelliiton järjestämään seurajoukkueiden väliseen kilpailusarjaan Sarjapadeliin. Tätä varten seura aikoo järjestää kilpailutoiminnasta kiinnostuneille kerran kuukaudessa harjoituksia Herbertin ja Suran valmentamina.

– Meillä on esimerkiksi naispelaajia paljon, mutta täältä ei ole naisjoukkueita saatu lähtemään kilpailuihin. Se olisi oma henkilökohtainen toive, että saataisiin heitä innostumaan, Taipalus toivoo.

Junioritoimintaa olisi tarkoitus lähteä pyörittämään aktiivisemmin keväällä. Puheenjohtajat korostavat, että toimintaan halutaan junioripelaajia, mutta samalla seura haluaa lähteä liikkeelle maltillisesti kasvattaen toimintaa vähitellen.

– Kuuntelemme mielellään toiveita ja otamme vastaan ehdotuksia. Emme halua heti alussa luvata paljon kaikkea, vaan etenemme rauhassa, kaksikko toteaa.

PadUkille on tarkoitus avata pian nettisivut, jonka kautta tulee löytymään lisätietoja muun muassa seuraan liittymisestä sekä tulevista tapahtumista.

– Seuran jäsenille olisi tarkoitus järjestää vuosittain erilaisia tapahtumia, joilla saataisiin yhtenäistettyä harrastajia täällä, Taipalus ja Peltonen suunnittelevat.